Připravený pomáhat je už od roku 2007, zatím jeho služby potřebovali naštěstí jen dva novorozenci. Kadaňský babybox sice stále funguje, mohlo by to být ale lepší. Vedení města se proto rozhodlo, že zaplatí jeho obnovu. Už od léta by tak v Kadaňské nemocnici mohla být zcela nová „skříňka na děti". Návrh prozatím schválila rada města, počkat se ještě musí na vyjádření zastupitelstva, které proběhne 20. března. Stát by měl 250 tisíc korun.

Třetí v zemi

Třetí generace babyboxů je v zemi poměrně novinkou Kadaň bude teprve třetím městem, které se novou skříňkou bude moci pochlubit. „Nejnovější jsou dosud jen v Praze a Brně, ostatní mají starší generace," vysvětlil duchovní otec babyboxů Ludvík Hess. V republice jich lze přitom najít rovných 60.

Technicky lepší

Nový babybox má oproti starší generaci hned několik technických vychytávek. „Nový typ se otevře sám díky čidlu, matka tak nemusí pouštět dítě a mechanicky otevírat dveře klikou jako dosud. Stačí jen, aby přistoupila," vysvětlil Hess. Vše hlídají čidla, takže nehrozí, že by zavírající se dveře třeba dítěti přiskříply nožičku. Nově bude také celý prostor klimatizován. „Staré babyboxy mají jen vytápění. Nová klimatizace pomůže hlavně v létě, kdy kovové dveře může rozpálit slunce," uvedl Hess. V neposlední řadě dostane personál po odložení dítěte SMS zprávu, následně se objeví i na obrazovce služby i jeho fotografie.

Už v létě

Pokud vše dopadne podle plánu, tak nový babybox by měl být namontován na konci května. Slavností otevření pak v Kadani plánují na polovinu června.

Do kadaňského babyboxu byly odložené dvě děti. Málo? „Stále jde o celorepublikový nadprůměr," dodal starosta Kadaně Jiří Kulhánek. V zemi se totiž nachází řada babyboxů, které na své první dítě teprve čekají. Celkově pomohly ke dnešnímu dni 103 dětem.

ROZHOVOR S LUDVÍKEM HESSEM O BABYBOXU V KADANI A FINANCOVÁNÍ JEHO OBNOVY

„Kadaňský přístup je zcela unikátní"

Ludvík Hess.V telefonu byl milý a vstřícný a jeho zápal pro věc by mu mohl leckdo závidět. Přestože se snaží dávat dětem šanci na život, ne vždy je ze strany měst a organizací podporován tak, aby umístění nebo obnova babyboxu proběhla bez problémů. V Kadani to ale bylo podle jeho slov jiné.

Je známo, že ne všechna města podporují výstavbu nebo obnovu babyboxu nějakou zásadnější finanční částkou. Jak to bylo v Kadani?
Víte, Kadaň je prostě v tomto ohledu špičková, jinak to říct nemohu. Pokud to vyjde, tak město zaplatí celý babybox, což je vlastně unikátní. Něco podobného si pamatuji snad jen v Hodoníně, slušnou měrou přispěli i v České Lípě. Jinak je to ale složitější.

Jak to běžně v praxi vypadá?
Většinou pošlu stovky dopisů různým firmám nebo organizacím, které by mohly babybox zafinancovat. Z těch se mi vrátí obvykle jen pár odpovědí a jen velmi málo subjektů pak přispěje. Není to většinou tak, že by jeden silný sponzor zaplatil babybox, spíše se dá částka dohromady od více firem a daného města. To je nejčastější scénář. Proto jsem byl až v šoku, když mi starosta snad jen po několikavteřinové úvaze odpověděl, že financování babyboxu v plné výši navrhne zastupitelstvu. Kdyby to šlo takto hladce všude, tak bych do konce svých dnů stihl vyměnit všech šedesát babyboxů, obávám se ale, že to zrovna nevyjde. Někde vám město nepomůže a vy dostanete třeba jen tisíc korun a to ještě ze soukromých zdrojů místního starosty. To je pak těžké.

Dosavadní kadaňský babybox si necháte nebo zůstane městu?
Babybox zůstane panu starostovi a je na něm, co s ním udělá. Já jsem rád, když ty staré skončí třeba v muzeích nebo vstupních halách různých organizací zkrátka ať jsou na očích, aby o nich lidé věděli.