Exekutoři města museli zavolat policii, aby eskortovala zuřivou dlužnici. Když před pár dny přijeli pro její věci do bytu na Kamenné, neovládla se. V návalu vzteku popadla pohrabáč a tloukla s ním do masivní obývákové skříně, kterou vysklila.

„Než bych vám to dala, radši všechno rozbiju,“ ječela u toho na exekutory i strážníky. „Klidně si mě zavřete!“ Ti nijak nezasahovali, jen dlužnici upozornili, že maří úřední výkon a jen si zhoršuje situaci. Na místo přivolali policisty, kteří 51letou ženu převezli na služebnu. „Celou záležitost jsme šetřili jako přestupek,“ dokreslila policejní tisková mluvčí Marie Pivková. „Žena nadělala na zabaveném nábytku škody za tři sta korun a bude se zodpovídat před přestupkovou komisí na magistrátu,“ dodala.

Exekuční výměr se původně týkal částky 55 tisíc korun. Podle mluvčí města Šárky Schönové se jednalo o nezaplacené dopravní pokuty. Celkem městu dluží i na dalších poplatcích 72 tisíc. Žena přitom měla dost času, aby své dluhy vůči městu včas smazala. Nejdříve jí chodily upomínky, na ty ale nereagovala. V lednu ji prvně navštívili exekutoři a polepili nábytek a další věci, určené k zabavení, žlutými samolepami. I to přešla s klidem. „Do poslední chvíle asi nevěřila, že jí skutečně zabavené věci odvezeme,“ domnívá se ekonom města Jan Mareš. Kdyby vzala celou věc vážně, měla čtyři měsíce času na to, aby projevila dobrou vůli a domluvila se alespoň na splátkovém kalendáři. Svou šanci ale nevyužila.

Její nábytek a předměty zabavené dalším dlužníkům budou vydraženy. Aukce se koná začátkem června.

„Od začátku června bude možné si dražené předměty prohlédnou na webu města, v den aukce bude čas na fyzickou prohlídku a po registraci účastníků se bude konat samotná dražba,“ sdělil podrobnosti k průběhu Mareš. Jako aukční síň poslouží 21. června zasedací místnost magistrátu ve Zborovské ulici.

Se slovními i fyzickými útoky se exekutoři města setkávají často a proto úzce spolupracují s městskou i státní policií. Exekucím nejčastěji podléhají lidé, kteří neplatí své pokuty či poplatky městu. Ty dostoupily spolu s přeplatky na sociálních dávkách výše 65 miliónů korun. Městští správci daně za necelé dva roky působení provedli takřka tři sta padesát exekucí v bytech a další exekuce, které se například týkaly prostitutek, přímo na ulici. Týdně provedou pět až šest exekucí. Dále se provádí stovky exekucí na účty dlužníků, exekuce mzdy a přibližně tisíc pět set dalších případu řeší soudní exekutoři.