Za barákem máme továrnu, která chrlí tuny rakovinotvorných látek ročně. Udělejte s tím někdo už něco.

Tak by se zhruba dala přeložit prosba mnohých obyvatel Klášterce, kterým doslova smrdí laminátovna BV Plast. Ta stojí kousek od ZKL a vlakového nádraží.

Místní s ní mají velký problém a to dlouhodobý. „Naše sdružení bojuje již více jak pět let se zápachem z této provozovny,“ popisuje Klášterečan Karel Fric, předseda občanského sdružení Za Miřetice lepší. Proti závodu už vzniklo mnoho peticí, nikdo však s výrobou nehnul.
Pozdvižení v Klášterci vyvolaly nejnovější výsledky měření zveřejněné v Integrovaném registru znečišťovatelů (IRZ) pro Ústecký kraj. „Tato provozovna je na prvním místě ve vypouštění styrenů do ovzduší. Dokonce i elektrárny jsou až za ní,“ popisuje Fric.

Styren je řazen mezi látky, které jsou možná nebo pravděpodobně pro člověka karcinogenní. Za loňský rok jich jenom závod v Klášterci vypustil do ovzduší tři tuny, což je dvakrát více než rok předtím. Další tunu styrenů vyprodukoval druhý závod v průmyslové zóně ve Vernéřově rovněž v Klášterci.


Město: Nemůžeme nic dělat


Obyvatelé tlačí na samosprávu, ať s chemickou továrnou něco udělá. Ta ale nic dělat nemůže. „Mám pochopení pro stížnosti lidí, ale město jako samospráva s tím mnoho nezmůže,“ říká starosta Klášterce Jan Houška.

Dříve se objevily návrhy a město dokonce nabídlo firmě zdarma pozemky v průmyslové zóně, aby se tam přestěhovala, ale ta to odmítla. „Těžko donutíte firmu, aby investovala třicet milionů do svého do přesunu jinam, to je v podstatě nereálná varianta,“ uvědomuje si Houška.
Dodává také, že BV plast přijala technologická opatření, která emise snižují.


Nic proti předpisům


Firma splňuje všechny předpisy a dodržuje normy, žádná pochybení nenašly ani několikeré kontroly státních úřadů, například České inspekce životního prostředí.

Deník se v pátek do firmy nedovolal, Klášterecké noviny na začátku prosince napsaly, že se jednatel laminátovny nechtěl k ekologickým problémům vyjadřovat.

Kolik vypustila firma styrenu?

2006
Závod Miřetice O,3 tuny/rok
Závod Vernéřov 1,5 tuny

2007
Miřetice 2,33 tuny
Vernéřo v 2,42 tuny

2008
Miřetice 1,35 tuny
Vernéřov 2,22 tuny

2009
Miřetice 3 tuny
Vernéřov 1 tuna
Zdroj: www.irz.cz