„Prosím vás, nevíte, kdo jsou ti lidé, co stojí ve vestách u škol? To je nějaká najmutá ochranka?“ ptá se na sociální síti Magda Virtová z Klášterce nad Ohří. Stejně jako další obyvatele města ji překvapily nové posily městské policie, preventisté kriminality. Ti začali v posledních týdnech dohlížet na pořádek ve městě. Mnohým obyvatelům se ale stali trnem v oku, vyčítají městu plýtvání penězi a zaměstnance považují za donašeče.

Preventisté kriminality fungují v mnoha městech regionu už celé roky. V Klášterci se ale jedná víceméně o novinku. „Poprvé nastoupili dva preventisté už loni, letos je další dva nahradili,“ vysvětluje ředitel městské policie Petr Hörbe. Nejčastěji je potkáte u dětských hřišť a v problémových čtvrtích.

Pejska na vodítko

Malý počet zaměstnanců zřejmě způsobil, že si lidé preventistů dříve nevšimli. „Byl jsem dost překvapený, když ke mně přišel chlápek a upozornil mě, ať si dám psa na vodítko, nebo na mě zavolá policii,“ postěžoval si Martin Špringr. „Chtěl jsem ho poslat do háje, protože jsem sotva vyšel ze dveří, ale pak jsem si všiml, že má vestu a mobil v ruce,“ dodává pejskař.

Právě dohled na dodržování veřejného pořádku je hlavním úkolem preventistů. „Budou slušně upozorňovat občany na to, že se dopouští něčeho neoprávněného,“ říká ředitel Hörbe. „Je ale na lidech, jestli je poslechnou nebo ne, nemají žádné přidělené pravomoce,“ pokračuje.

Klášterečanům se ale poslouchat preventisty příliš nechce. „Měšťáci nezvládnou všechny popotahovat, tak si najmuli tyhle lidové milice,“ ironicky podotýká Karel Hamáček. Podobný názor má i David Moravec. „Takže z mých daní se platí profesionální donašeč, to jsme to dopracovali. Že jim ze sebe není stydno, takhle bonzovat,“ rozčiluje se Klášterečan. Linda Menšíková se zase bojí, že budou své postavení zneužívat. „Kouřila jsem cigaretu a ten chlap mě celou dobu, dokud jsem nedošla s nedopalkem ke koši, sledoval. Bylo vidět jak čeká, že toho špačka vyhodím na zem, aby mě mohl nahlásit,“ myslí si žena.

Samotní preventisté jsou ve svém postavení ale trošku nevině. Jejich místa se obsazují v rámci dotačního programu Úřadu práce, který se tak snaží dostat do pracovního procesu například dlouhodobě nezaměstnané. „Úřad práce společně s městem hradí jejich plat, policie jim opatřuje výstroj,“ dodává Petr Hörbe. Věří, že lidé nové zaměstnance přijmou. „Už několika občanům pomohli ve svízelných situacích, zavolali pomoc, ať už policii či sanitku. Mohou se na ně obrátit s čímkoli, jsou tu pro ně,“ dodává optimisticky ředitel městské policie.