Podstatu jejích svíček tvoří vosky, které neobsahují žádné chemické přísady a ropné deriváty, jako je tomu u běžně používaných parafínových svíček. Vyrábí je ze sójového, palmového a také z včelího vosku, odebíraného od kláštereckého včelaře.

Část jejích svíček je originální především vůněmi. „Namíchala jsem je ve spolupráci s místní aromaterapeutkou, která se věnuje terapii vůní duše, kdy jsme kapku po kapce sestavovaly originální recepty lahodící mému čichu,“ nastínila Kateřina Čepeláková. „Tak vznikla kolekce lesních svíček s názvy Lesní harmonie, Lesní vánek a Tajemný les,“ doplnila.

Jak prozradila, všechny mají stejný základ. Tvoří ho vůně borovice lesní, smrku ztepilého a jedle bělokoré. Každou z nich ale doprovází ještě další esenciální oleje jako například plod jalovce, hřebíček, eukalyptus radiata či máta peprná.

Klášterec má nový fotopoint. Nachází se u tamního zámku.
Klášterec má nový fotopoint. Vyfotit se můžete se zámkem nebo sala terrenou

Nápad vytvořit speciální kolekci vyrostl z jejího zájmu o přírodu a především Krušné hory, v jejichž obklopení žije. „Mám ráda zdejší hory a lesy, a tak mě napadlo kousek z nich přenést i do svíček. Kdokoli navštíví náš kraj, může si jeho připomínku odvézt domů,“ přiblížila svůj pohled Kateřina.

Slouží i po vyhoření

Při výrobě se snaží využít každý gram vosku, aby předcházela plýtvání. Sójové svíčky, které se pro svou měkkost lijí do nádob, navíc prodává ve skleničkách s dalším využitím a šálcích značky Thun.

Kateřina Čepeláková

Absolvovala obchodní akademii a následně pracovala jako účetní, nyní je také realitní makléřkou. Je jí 34 let. Má dvě děti.

„Když svíčka vyhoří, je možné použít je jako dózy na potraviny, zásobníky na tužky a štětce nebo šperkovnice,“ zmínila Kateřina. Odebírá totiž sklenky z hnědého skla v podobě lékovek a od jedné české firmy také sklenice z upcyklovaných lahví od vína, které jsou zkrácené, zabroušené a opatřené korkovým víčkem. Svíčky z Krušnohoří je možné získat také v originálních šálcích značky Thun, vyráběných dosud v Klášterci nad Ohří.

Senátoři Martin Krsek a Přemysl Rabas spustili projekt Echtregion.
Hledají se patrioti s nápady, jak proměnit severozápad. Vznikl Echtregion

Své produkty živnostnice prodává na akcích a také přes svůj e-shop, který má zároveň povahu blogu. Lidé tam najdou nejen různé typy svíček, ale také rady, jak si vyrobit přírodní dekorace, do nichž si mohou svíčku vložit, podrobnosti a články o esenciálních olejích, zajímavosti o Klášterci nad Ohří a okolí a dalších regionálních tvůrcích.

„Snažím se, aby to bylo místo, kam se budou lidé rádi vracet nejen proto, aby si něco koupili, ale také aby se něco dozvěděli a inspirovali se,“ vysvětlila Kateřina. V blízké budoucnosti chce nabídnout také e-book, kde čtenářům více přiblíží šálkové svíčky.

Svíčky z Krušnohoří dnes odebírají jednotlivci, kteří chtějí udělat radost někomu blízkému nebo sobě. Zároveň si je objednávají hoteliéři, lokální tvůrci, firmy a města. Největší zakázkou je například sada takřka čtyř set vánočně laděných svíček z včelího vosku pro město Chomutov.

Mohlo by vás také zajímat: Nadace nabídla Chomutovu k odkupu pozemky v zooparku. Za 12 milionů

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová