Do pondělí měl ultimátum – buď z rady města zmizí komunista Václav Homolka, nebo klášterecká ODS přijde o licenci.

Starosta to nakonec vyřešil po svém. Osobně vystoupil z ODS, čímž klášterecká organizace vypadla z „černého“ seznamu sdružení, které s KSČM spolupracují. A výkonný výbor ODS ji tedy „nepotrestal“. Jan Houška zůstává starostou i radním, v radě zůstal i senátor Homolka.

Vytíženého starostu se Deníku včera nepodařilo zastihnout, jeho vystoupení z ODS potvrdil šéf oblastních občanských demokratů Jan Řehák. „Je to nejsložitější řešení, ale bylo jediné možné,“ přiblížil vývoj jednání.

Teoreticky mohl starosta vyjednat podporu od jiných stran v zastupitelstvu, což by ale nejspíše ve výsledku znamenalo rozpad vládnoucí koalice. Hranice mezi opozicí a koalicí je ve městě poměrně dost ostrá, kvůli vyhraněným osobním vztahům by jiná koalice zřejmě nefungovala. Už minulé volební období Jan Houška vládl s podporou KSČM a obě strany si spolupráci pochvalovaly.

Už v roce 2006 chtělo vedení ODS zamést s organizacemi, které šly do vlády s komunisty. Týkalo se to i Klášterce, ale tehdy vše vyznělo do ztracena.
To, že tentokrát mateřská strana nemluvila do větru jako před čtyřmi lety, ukázalo pondělí. Vedení strany zrušilo osmnácti lokálním sdružení licenci. A nepomohly nářky komunálních politiků, že to jinak udělat nešlo a že komunální politika je o konkrétních lidech a ne o ideologii.

V kláštereckém zastupitelstvu je deset stran, vládnoucí koalici jich tvoří pět (ODS, ČSSD, KSČM, TOP 09 a Nezávislí demokraté).