Historii města od prvních pazourků až po nejmodernější továrny v průmyslové zóně, exkurzi do přírodního bohatství nebo vzpomínky pamětníků na nelehké doby představí nové klášterecké vlastivědné muzeum. Jeho vznik se ale oproti původním záměrům trochu zdrží, město pro něj v loňském roce nezískalo dotaci.

HLEDÁNÍ DOTACE

Budoucí muzeum vznikne v takzvaném Weberově domě, klasicistní budově z 18. století. O jeho přeměně v muzeum, která spolyká asi sedm milionů korun, rozhodla rada města v roce 2015. Expozice ale zatím nevznikají. Město se snaží pro záměr získat peníze, což se v uplynulém čase nepodařilo. „Žádost o dotaci jsme totiž nepodali,“ přiznává starosta města Štefan Drozd. „Hledáme vhodný dotační titul,“ doplňuje klášterecký starosta.

Weberův dům naproti zámku čeká světlá budoucnost. Jeho zdi co nevidět ožijí stavebním ruchem a během čtyř let se změní ve vlastivědné muzeum zaměřené na historii i současnost města.
Z historické památky v Klášterci, domu zakladatele porcelánky, bude muzeum

Dokud nebude zisk dotace jistý, tak město pravděpodobně nebude do muzea příliš investovat. V rozpočtu, který na konci minulého týdne odhlasovalo zastupitelstvo, je pro muzeum vyhrazena částka pouhých 50 tisíc korun.

Práce na přípravách muzea ale stále pokračují a to i bez větší peněžní injekce. „Už máme vypracovaný projekt a letos jsme opravili fasádu domu,“ připomíná starosta Drozd. Pokud město dotaci získá v příštím roce, hotovo by mohlo být do dvou let. Plné ruce práce má i kurátorka budoucího muzea Kristýna Sladomelová. Do vitrín shání předměty, schází se s dárci z řad pamětníků a pátrá po vlajkovém exponátu.

Luxusní Pařížskou ulici vyzdobili Klášterečtí.
Praha září vánočními ozdobami díky firmě z Klášterce

POMOHOU NÁLEZY?

„Chceme získat něco, čím bude muzeum opravdu pověstné. Něco, za čím budou jezdit i návštěvníci zdaleka,“ přeje si Sladomelová. „Pátráme v různých institucích, pročítáme staré listiny. Osobně si ale myslím, že opravdový nález by se mohl podařit archeologům, protože archeologických výzkumů zatím moc nebylo,“ myslí si Sladomelová.

Kromě shánění exponátů je v plném proudu i příprava samotných expozic, které budou odpovídat nejmodernějším muzejnickým trendům.  „Najdeme tam multimediální prvky, dotykové obrazovky s naučnými programy a samozřejmě nebudou chybět ani hry a kvízy,“ vyjmenovává kurátorka výstavy.

KLÍNOVEC. První sněhová nadílka.
Klínovec už jede: Na sjezdovkách leží skoro metr sněhu