„V červnu, červenci a srpnu překročil každý měsíc počet výpůjček tři tisíce kol. Za léto proběhlo přes deset tisíc výpůjček kol,“ uvedl průběžná statistická čísla k projektu sdílených kol klášterecký radní Vojtěch Marvan.

Při jednání zastupitelů také uvedl, jaký radnice zvolí další postup. „Pilotní projekt potrvá do konce října. Poté proběhne vyhodnocení, zda kola budou pokračovat, jestli tuto službu budeme využívat i dál,“ pokračoval Marvan.

Klášterecká radnice letos sdílená kola testuje, jejich provoz spustila na začátku dubna. Za provoz, příspěvek na používání zdarma a veškerý servis zaplatí zhruba 800 tisíc korun. Věří, že budou využívaná. Používat je mají místní i turisté, k dispozici je po celém městě 15 stanovišť.

Pokud se projekt, na severu Čech ojedinělý, osvědčí, chce ho město dál využívat a rozšiřovat.

„Rádi bychom využili potenciál cyklotras v našem městě, a tak přicházíme s projektem sdílených kol. V jiných krajích naší země již běžně fungují, u nás v regionu je to ojedinělý projekt. V pilotním projektu zjistíme zájem o tuto službu nejen Kláštereckých, ale i návštěvníků našeho města,“ představil v dubnu novinku starosta Klášterce nad Ohří Štefan Drozd.

Kola provozuje společnost Next Bike. Klášterec se po uhrazení částky nemusí o nic dalšího starat.

Prvních 15 minut půjčení kola je v Klášterci nad Ohří zdarma. Každých dalších 30 minut stojí 20 Kč, v případě vypůjčení kola na 24 hodin je cena 300 Kč. Půjčování i vracení kol probíhá pomocí aplikace, kolo se odemkne bezdotykově pomocí elektronického zámku.

K užívání sdílených kol je potřeba stáhnout si aplikaci Next Bike a zaregistrovat se. Pokud nemáte chytrý telefon, možné je i zavolat na informační linku společnosti, která kolo odemkne na dálku. Další informace lze získat na webu nextbikeczech.com.

Prostřednictvím aplikace si kolo můžete i předem zarezervovat na konkrétním místě a v konkrétní čas, v mapě uvidíte, zda se kola na daném stanovišti nacházejí.

Seznam stanovišť sdílených kol v Klášterci nad Ohří:
Aquapark
Dlouhá (vedle čp. 539)
Husova (u čp. 207)
Královéhradecká - tržnice
Kulturní centrum
Lázně Evženie - u infocentra
Vlakové nádraží
Náměstí - u radnice
Stadion
Václava Řezáče - u kina
Větrná (u čp. 603)
V Zátiší (u čp. 633)
Zámecký park - hlavní brána
ZŠ Krátká
Budovatelská (u čp. 487)