„Chtěla jsem dělat něco, co by mělo smysl a co by mě naplňovalo, a tak jsem se začala věnovat aromaterapii a všemu co s ní souvisí,“ vysvětluje Kristýna Rolincová. „Skrze ni ošetřuji tělo i psychiku a opečovávám zraněnou duši. Prožitá traumata se totiž propisují do těla,“ dodává.

Kristýna Rolincová se narodila v Nejdku na Karlovarsku, dětství ale strávila v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku. S manželem a synem žije v Okounově. Je jí 43 let. Mezi její hobby patří studium, malování, čtení, turistika, cyklistika a meditace v přírodě. Působí v Okounově a v Klášterci nad Ohří. Sledovat ji můžete také na její facebookové stránce Kristýna Rolincová - Terapie z Doupovska.

Co si vlastně pod aromaterapií představit? Je to alternativní metoda, která využívá vůni rostlin a „živé“ čistě přírodní přípravky k lepší psychické a fyzické pohodě člověka. Často se jedná o esenciální oleje či květovou vodu. Ty aromaterapeutka využívá několika způsoby. Při masážích, míchání krémů, mastí a směsí olejíčků, které pomáhají například s nachlazením, při potížích s trávením, s hojením jizev, při bolestech pohybového aparátu a řadou dalších obtíží. Pod jejím vedením si lidé mohou vyrobit i vlastní neopakovatelný botanický parfém.

„Nejde o klasický parfém, jak ho známe z drogerie. Je složený čistě z éterických olejů, které si namíchá klientka sama. Domů si pak odnese olejový roll-on i alkoholový rozprašovač,“ nastínila. „Takový parfém působí hluboko na naši duši, na naši psychiku. Pomáhá nám zpracovat emoce, které si stále neseme uvnitř a třeba jsme na ně už dávno zapomněli. Zároveň ženy podpoří v sebejistotě,“ vyzdvihla.

V Chomutově pokřtili knihu Tajemství, příběhy a pověsti Doupovských hor. Autorem textů je městský architekt Jaroslav Pachner (uprostřed) a fotografií Hugo Sedláček (vpravo). Na snímku s nimi je ředitelka muzea Markéta Prontekerová.
O tajemném území Doupovských hor vyšla kniha. Napsali ji badatelé z Chomutova

K oboru, který se zabývá vonnou stránkou rostlin, se Kristýna dostala oklikou. Původně absolvovala uměleckoprůmyslovou školu, obor grafika. Poté se dala krátce na studium psychologie ve vězeňské službě a následně pokračovala na katedře pomocných věd historických a archivnictví na Univerzitě Hradec Králové. Pracovala pak ve vědeckém středisku knihovny Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde pokračovala v dalším humanitním vzdělávání. Věnovala se památkové péči, muzejnictví a knihovnictví.

Když se však s mužem vrátila do Doupovských a Krušných hor, odkud oba pocházejí, nemohla najít odpovídající uplatnění. Rozhodla se tedy, že si vyšlape vlastní cestu. V tom ji inspirovaly hlavně zkušenosti z těhotenství.

„Když jsem čekala syna, nebyla tu péče o těhotné ženy, jakou bych si představovala - rozmazlující, pečující, která by se týkala celého těla,“ přiblížila Kristýna. „Vyzkoušela jsem masáž, která mi nebyla vůbec příjemná a pohodlná. Musela jsem sedět na masérské židli a celé to trvalo jen dvacet minut. Za celou dobu jsem se neuvolnila,“ popsala.

Roztomilá pandí holka se v zooparku narodila v červnu 2023.
Zoopark v Chomutově hlásí rekord. Přivítal skoro 290 tisíc návštěvníků

Proto začala terapeutickými masážemi právě pro těhotné ženy. V jejím podání trvají nejméně půl druhé hodiny a jsou úlevné. „Zpočátku jsem dělala hlavně relaxační masáže, postupem času jsem ale zjistila, že ženy potřebují pomoc s napětím v zádech, s otoky či návaly horka. Podle toho jsem používala olejíčky a nastavovala masáž tak, aby byla na určitých místech více hloubková. Do toho jsem začala s tejpováním těhotných a po porodu postupně kombinovala další přístupy,“ doplnila s tím, že na terapeutické masáže se k ní naučili chodit i muži a rádi je využívají senioři i další skupiny klientů.

Aromaterapii přidala až následně a dnes je základním kamenem jejího podnikání. Obor s mezinárodní působností vystudovala na Institutu aromaterapie v Praze. Člověk, který ji vyhledá, může očekávat bylinný čaj na uvítanou, vonnou terapii na míru s dlouhou uvolňující masáží a třeba i terapii uměním.