U nás se to týká Klášterce nad Ohří, kde ve vládní koalice, ve které je i ODS, opírá také o hlasy komunistických kandidátů. Oficiální koaliční dohoda sice neexistuje, ale KSČM hlasuje s vedením města a má jednoho radního.

Právě místo v radě pro senátora Václava Homolku je hlavním znakem spolupráce. O místo by přijít mohl dnes na zasedání zastupitelstva, ale pravděpodobné to není.

Lídr ODS a starosta Jan Houška nechce říci, jak si se situací, kdy mu dala jeho ODS nůž na krk, poradil. „Řešení jsem ještě nesdělil orgánům strany, tak bych to nerad dělal přes média,“ uvedl starosta.

Václav Homolka neví o tom, že by o křeslo měl přijít. „Já takové zprávy nemám, ale možné je samozřejmě všechno,“ říká s tím, že je to problém především samotné ODS. Dobrovolně ustoupit se podle svých slov nechystá. „Žádnou spolupráci podepsanou nemáme, koalice vyplynula z nutnosti. Známe se tu a umíme pracovat, to se ukázalo i v minulém volebním období.“

Pravdou je, že ODS už před čtyřmi lety nařídila buňkám v obcích, aby ukončili spolupráci s KSČM. Nakonec celá výzva vyzněla do ztracena, starostové vedení vzkázali, že na komunální úrovni to prostě jinak nejde.

To by byl i případ Klášterce. Pokud by ODS ukončila spolupráci s KSČM, koalice by se rozpadla a kvůli vyhroceným osobním vztahům by se těžko skládala jiná.

Výkonná rada může v pondělí klášterecké ODS vzít licenci, pokud se s komunisty nerozloučí.