„Snažíme se využívat nejen energii z návštěvníků, kulturní centrum má také vlastní malou fotovoltaickou elektrárnu, takže jsme za první čtyři měsíce provozu vyprodukovali čtyři megawatthodiny elektrické energie,“ nastínil místostarosta Klášterce a šéf kultury Petr Hybner.

To představuje energii za přibližně dvacet tisíc korun s přihlédnutím k aktuálním cenám na evropských velkoobchodních burzách. „Jsou tu i ekologické aspekty. Když to přepočítáme, ušetřili jsme celé čtyři stromy a také půldruhé tuny uhlí,“ doplnil Hybner.

Město chce mimořádnou stavbu vybavenou množstvím nových technologií a postavenou za 188 milionů korun přihlásit nejen do architektonických soutěží, ale pokusí se zabodovat i na poli ekologie. Například v soutěži E.ON , která podporuje chytrá a snadno použitelná řešení šetřící přírodu.

Lázně Evženie v Klášterci nad Ohří.
Výzva pro architekty: Navrhnou, jak by měl vypadat lázeňský dům v Klášterci

Centrum za čtyři měsíce navštívilo osm a půl tisíce platících návštěvníků a za sebou má přes sto kulturních akcí, které se odehrály v hlavním i malém sále a v galerii. Stejný počet jich starý kulturák zvládl za celý rok.

Zvedl se i zájem čtenářů. Právě knihovna totiž zabírá velkou část centra. „Přibylo nám 362 čtenářů, což je třicetiprocentní nárůst oproti stavu, ve kterém jsme končili na Panoramě,“ srovnal místostarosta s výsledky na původní adrese knihovny. Čtenáři se mohli zúčastnit už devadesáti akcí.

Kulturní centrum představuje také „suchou“ variantu například pro pořádání letního hudebního festivalu Klášterecké hudební prameny, který je spojený s mezinárodními houslovými kurzy. Pořádá se začátkem července, přičemž hlavním dějištěm bude tradičně nádvoří zámku. „V případě nepřízně počasí se ale můžeme přesunout do centra, které je důstojnou alternativou jak zvukově, tak esteticky,“ potěšilo Hybnera.

Hlavní vlakové nádraží v Chomutově.
Přesun vlakového nádraží: Chomutov roky čeká, jak stát rozhodne

Letos nově je také možné zakoupit si vstupenky na festival on-line díky novému rezervačnímu systému. Diváci si tak nebudou na místě rozebírat místa podle toho, kdo dříve přišel. Platit bude pro hlediště na nádvoří, tak i po případném přesunu do kulturního centra. „Poprvé budeme mít svou židli jistou,“ vyzdvihla Alena Medvecká z Chomutova. „Už se nestane, že já budu sedět v první řadě vpravo a kamarádka vzadu vlevo,“ doplnila s lehkou nadsázkou.

Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří.Vizualizace nového kulturního centra, které vzniklo přestavbou původního kulturního domu.Zdroj: Foto: vizualizace Město Klášterec nad Ohří

Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří vzniklo přestavbou původního kulturního domu, který byl vybudován v roce 1965 a po těch letech nesplňoval požadavky na moderní centrum kultury.