Regenerace Nového sídliště v Klášterci nad Ohří vstupuje do své třetí etapy. Místní zastupitelstvo schválilo rozsah všech prací a nyní již čeká na přísun dotací z ministerstva pro místní rozvoj.

Zeleň, světla, lavičky

A na co se obyvatelé sídliště mohou v budoucnu těšit? „Plánujeme velkou výsadbu nových stromů a keřů, vyměníme staré dětské klouzačky a různé prolejzačky za něco modernějšího, pro děti navíc ještě postavíme venkovní stůl na stolní tenis, k přechodům pro chodce instalujeme nové osvětlení" vypočítává pár změn starostka Kateřina Mazánková. To samozřejmě nejsou změny jediné. Chystají se celkové opravy silnic a chodníků, do odpočinkových míst přijdou nové venkovní lavičky a více odpadkových košů, budou vystavěná nová kontejnerová místa.

Zkrátka nepřijdou ani automobilisté. Pro ně se počítá s opravami parkovišť a navýšením počtu parkovacích míst. Zvláště zajímavá změna se bude týkat odvodňování. „Máme navržený systém samovolného vsakování v kombinaci se svodem vody do kanálů. Systém vsakování využijeme hlavně na parkovištích," vysvětluje starostka.

Na třikrát je to lepší

Vzhledem k tomu, že se jedná již o třetí regenerační etapu, má město s projektem již své zkušenosti. „Ono je to vlastně pořád stejné. Jde o rozsáhlé sídliště. Děláme víceméně stejné práce, jen v jiných ulicích. Tentokrát jsou na řadě Příčná, Lipová, Družstevní a Dlouhá," usmívá se Mazánková. „Je lepší plánovat ve třech etapách, není to totiž potom najednou tak veliká finanční zátěž," podotýká.

Město dá dva miliony

„Předpokládané náklady na obnovu máme asi šest milionů. Počítáme s investicí města ve výši dvou milionů a zbytek by měl být zaplacen ze státních dotací," říká starostka. Kdy a v jaké výši klášterečtí peníze dostanou podstatně ovlivňuje počátek celé revitalizace. „Čekáme na rozhodnutí o dotaci. Poté bude teprve vyhlášeno výběrové řízení na stavební práce a samotná realizace projektu. Pevně doufám, že to bude co nejdříve. S veškerými pracemi bychom chtěli začít již v první polovině tohoto roku," dodává představitelka města.

Autor: Zdeněk Moravec