Navzdory kontroverzním názorům a bouřlivé debatě klášterečtí zastupitelé vynesli konečný verdikt. Obě části Domu dětí a mládeže - Klubíčko a Volňásek, se přestěhují do jednoho z volných pavilonů Základní školy Petlerská. Děti tam budou docházet do kroužků od září.

Rodiče dětí a někteří ze zaměstnanců Klubíčka s chystaným krokem nesouhlasili, a tak městu dokonce předali petici. Záměr podrobovali kritice i opoziční zastupitelé. „Školou povinné dítě se při svých aktivitách neochotně vrací do prostředí, kde trávilo většinu prožitého dne,“ argumentoval například zastupitel Jaroslav Kohout v důvodové zprávě návrhu. „V některých případech je to možné, ale proč nevyužít dnešních možností rozdělení těchto aktivit do dvou částí města, které veřejnosti plně vyhovovalo,“ míní.

Většina zastupitelé vidí základní výhodu sestěhování v tom, že bude DDM poskytovat služby pod jednou střechou, což přinese zjednodušení organizace a úspory.

Slibují větší bezpečnost

Do Volňásku i Klubíčka dochází do zájmových kroužků na šest set dětí. Předškoláci mají vyžití ve Volňásku, který zatím sídlí v mateřské škole v Souběžné ulici. Tamní zařízení bojuje s malými prostorami. V Klubíčku se baví a učí nové věci především školáci, kteří docházejí na kroužky rybaření, tance, počítačů, keramiky a další. Sídlí v Chomutovské ulici vedle frekventované „třináctky“.

„Právě to je problémem,“ nastínila tajemnice Lenka Antolová. „Děti nevyužívají podchod, ale přebíhají silnici.“ Přestěhování do prostor školy podle jejích slov přinese hned několik výhod. Jednou z nich je právě větší bezpečnost, protože před ní nedávno vybudovali ostrůvky. „K dispozici jsou navíc školní pozemky se sportovním hřištěm, nové multifunkční dětské hřiště a tělocvična,“ vyjmenovala.

Ředitel ZŠ Petlérská uspořádal už na konci školního roku den otevřených dveří, takže rodiče mohli vidět, co přestěhováním DDM děti získají. „Byli příjemně překvapení,“ tvrdí tajemnice Antolová. Aby prostory vyhovovaly nárokům obou částí domu dětí a mládeže ještě lépe, dojde i na stavební úpravy takřka za půl druhého miliónu korun. V upravených prostorách vznikne například recepce.

A přijdou děti?

Nové možnosti a slibované úpravy vidí ředitelka DDM Klubíčko Andrea Mokríšová jako velké pozitivum. „Má to být celé nové. Vybudují nám parket, který potřebujeme pro taneční kroužky a nabízejí nám tělocvičnu, kterou jsme dosud neměli. To je velké plus,“ hodnotí ředitelka. „Má to ale i své mínusy. Je otázkou, jestli děti budou chtít chodit ve svém volném čase do kroužků v budově školy, kde musí trávit většinu dne. To dnes nikdo neví,“ strachuje se Mokríšová.