Nové vybavení ordinace, nebo nájem na několik let dopředu zaplatí Klášterec nad Ohří praktickým lékařům, kteří si v příštích letech otevřou ve městě praxi. Chce tak nalákat nové duše v bílých pláštích dřív, než generační obměna způsobí jejich nedostatek. Do začátků dostanou až sto tisíc korun.

Klášterec se sice na rozdíl od mnoha jiných měst v kraji s nedostatkem praktických lékařů nepotýká, v budoucnu to ale jeho představitelé příliš růžově nevidí. „Počítáme s tím, že za několik málo let se to může stát i nám,“ přiznává starosta města Štefan Drozd. „Většina praktikujících lékařů je těsně před důchodovým věkem a mladí do města nepřicházejí. Chceme proto jednat dřív, než bude pozdě,“ popisuje současnou situaci města starosta.

Radnice se proto rozhodla vypsat dotační titul, který by měl příliv lékařů do města podpořit. V roce 2018 může mezi nově příchozí lékaře rozdělit 300 tisíc korun.„Počítáme tedy s podporou tří lékařů, každý dostane sto tisíc korun,“ upřesňuje starosta města. Dotace bude Klášterec poskytovat ze svého rozpočtu. 

Musí zůstat alespoň tři roky

Peníze mohou lékaři použít na zaplacení nájemného nebo na nákup vybavení do ordinace.

O příspěvek města může zažádat jakýkoli praktický lékař pro dospělé či děti a dorost, který splní několik podmínek. „Určili jsme si počet hodin, kdy musí lékař ordinovat, a také dobu, po kterou musí profesi ve městě vykonávat, aniž by ho postihly sankce. Nejdůležitější pro nás je, aby tady doktoři zůstali. Nechceme totiž, aby vyčerpali dotaci a za půl roku třeba odešli,“ připomíná tajemnice úřadu Radka Hodicová.

Nově příchozí lékaři budou muset ordinovat každý týden minimálně 15 hodin rozložených do tří dnů, zároveň se zavážou k tomu, že v Klášterci setrvají po dobu tří let.

Žádosti o dotaci mohou noví lékaři podávat od ledna příštího roku až do listopadu 2020.