Příjemné posezení, „vychytané hřiště“, nové sportoviště? Lidé z Klášterce nad Ohří opět rozhodnou o investicích, které vylepší veřejná prostranství. V prosincovém veřejném hlasování budou vybírat mezi devíti návrhy a ty s nejvyšším počtem hlasů město uskuteční. Vše za milion korun z participativního rozpočtu.

Už teď se Klášterečané mohou probírat výčtem návrhů zveřejněném na webových stránkách města. Je v něm discgolfové hřiště pro populární sport, kterému se může věnovat celá rodina, přitom není náročný na výstavbu ani údržbu. Dále vylepšení autobusové zastávky a popelnicového stání v Klášterecké Jeseni, rozšíření dětského hřiště v Útočišti o pingpongový stůl z betonu, kolotoč, trampolínu a prolézačky, ale také obnova dětského hřiště a odpočinkové zóny ve Vítězné ulici. „Jedná se o klidnou lokalitu a ve starém městě podobné místo k využití není,“ uvedla navrhovatelka Kristýna Knapová. „Obnovilo by se zaniklé nohejbalové hřiště, upravil by se prostor pro ohniště a přibyly by zde dětské hrací prvky,“ líbilo by se jí. Celek by mohla doplnit sponzorsky dodaná pergola.

Další návrh vyšel od skautů, kteří by si přáli, aby zmizely neslušné nápisy z fasády klubovny v areálu školy Petlérská. „Chtěli bychom na fasádu umístit obrázky,“ vyslovil se navrhovatel Petr Šveňha. „Překryjí nynější nápisy a budou pro děti inspirativní,“ věří Šveňha.

Mezi navrhovanými je také projekt Sportujeme podél řeky Ohře. Ten má podpořit zapálenou sportovní veřejnost a nalákat další nadšence pro běh, chůzi, kolo a koloběžky. Stezku by vroubily informační tabule s nákresy protahovacích cviků, zásadami správných aktivit, plánkem trasy, kilometrovníkem i odpočinková místa.

Spousta nápadů pro Rašovice

Ve výčtu návrhů zaujme, že se jich plná třetina týká Rašovic, tedy vísky, která leží dva kilometry od města. „Rašovičtí by rádi měli více oddychového prostoru pro mezigenerační setkávání a podali hned tři různé návrhy: na vybudování zastřešené pergoly na fotbalovém hřišti, na relaxační prostor s pingpongovým stolem v parčíku a na oddechové místo pro rodiny s dětmi na návsi,“ vyjmenovala mluvčí radnice Adéla Václavíková.

Návrhy, kdy žádný z projektů nesměl přesáhnout čtvrt milionu korun, město přijímalo do konce září. Sešlo se jich třináct, vybráno bylo zmíněných devět. O tom, které z nich dostanou přednost, rozhodnou lidé v hlasování na webu města. „Máme hlasovací aplikaci, prostřednictvím které mohou lidé přidělit tři kladné hlasy projektům, které podporují, a jeden záporný,“ uvedla mluvčí. Pokud si někdo z občanů, například senioři, s hlasováním neporadí, mohou přijít na úřad, kde jim pracovníci pomohou.

Loni to bylo poprvé, co Klášterec vyčlenil milion pro participativní rozpočet. Tehdy se lidé rozhodovali mezi šesti projekty, zvítězily čtyři. Hotové je veřejné ohniště v loděnici včetně zastřešení a zpevnění ploch, dětské hřiště v Útočišti a dolaďují se poslední práce na opravené terase v Chomutovské ulici, odkud turisté pořizují snímky starého Klášterce.

Možnost spoluvytvářet město nabízí lidem také Chomutov.