Stejně jako se o svém zdraví lidé mohou radit s lékaři, na urbanistické zdraví města a jeho rozvoj může dohlížet odborník jiného typu - městský architekt. Nově v něm nachází odbornou oporu Klášterec nad Ohří, který tuto pozici zavedl historicky poprvé.

„Městský architekt v našem městě v minulosti chyběl. Nově spolupracujeme s Ladislavem Komrskou, který je tvůrcem našeho územního plánu, a tak dobře zná možnosti rozvoje,“ uvedl klášterecký starosta Štefan Drozd.

Úloh má městský architekt hned několik. Radí nejen městu a jeho odborům, ale také široké veřejnosti, investorům a developerům a usměrňuje jejich záměry, aby nebyly v rozporu s rozvojem města. „Pan architekt je na městském úřadu každé druhé pondělí, kde má od 15 do 17 hodin otevřeno pro veřejnost. Lidé mohou přijít bez objednání a poradit se s ním o stavebních úpravách,“ uvedl starosta.

Ilustrační foto
Matriky z obcí mizet nemusí. Namále jich měla celá třetina

Místní už si podle slov městského architekta Ladislava Komrsky začínají zvykat a chodí. „Město má svou památkovou zónu, a tak se ptají, jestli se tam jejich záměry hodí. Například přišla paní, aby se poradila jak řešit fasádu. Poradil jsem a udělal i kalkulaci,“ dodal.

Působí i jako zprostředkovatel a jeho úlohou je, aby bylo spokojené město i investor a stavba dobře zapadala do prostředí. „Například v lázních Evženie je restaurace, kde si investor přál umístit také rychlé občerstvení. Protože je v lázních historický sloh s dřevěnou kolonádou, snažil se projektant navrhnout stavbu s využitím dřevěných prvků. Způsob, jakým to uchopil, ale nebyl pro město přijatelný,“ přiblížil architekt jednu z úloh, které řešil. 

Stánek pro lázně

„Investor spěchal, chtěl to co nejdříve, městu se to ale nelíbilo, protože chce, aby lázně vypadaly důstojně. Projektant se tak ocitl v kleštích. Navedl jsem je tedy tak, aby to bylo přijatelné pro všechny a vytvořil projektovou skicu stánku, který bude poloprůhledný,“ doplnil Komrska. Jeho podobu a míru, s jakou zapadá do okolí, budou moci návštěvníci posoudit už za pár týdnů.

Z dlouhodobějšího hlediska by chtěl architekt docílit například jednotné barevnosti střech v památkové zóně. „Je to součást dlouhodobé koncepce, jak v průběhu dvou tří desetiletí dostat vzhled města na lepší úroveň,“ podotkl Komrska. „Naštěstí Klášterec nemá ošklivou periferii jako některá jiná města,“ dodal.

Ilustrační foto.
Průměrné mzdy se drží nad třiceti tisíci. Rostou nejrychleji za patnáct let

Současně také chce dostat do povědomí lidí, co se hodí a co ne, a rozproudit veřejnou diskuzi. „Sešel jsem se s místním žákovským parlamentem a "očkoval" děti, aby se na město dívaly očima návštěvy, která přijede. Aby vnímaly, jak vypadá veřejné osvětlení, obrubníky. Jestli se jim město líbí,“ popsal, jak pracuje s novou generací. „Připravuji také sérii článků pro radniční noviny, kde chci otevřít diskuzi o hřbitovu, lázních a dalších místech veřejného prostoru,“ popsal.

Městský architekt Ladislav Komrska pro město pracuje jako externista s kontraktem na tři roky. Byť není místní, pochází z Karlových Varů a žije v Praze, střední průmyslovou školu studoval v Kadani. „Dělal jsem pro tento kraj územní plány a je mi velmi blízký,“ uvedl.

V ČR je v současnosti přibližně osmdesát měst a obcí, které mají městského architekta. Chomutovu z této pozice radí Jaroslav Pachner.

Radním budou radit Vojtěch Friml, Jakub Jan Fiala a Barbora Slámová.
Chceme mladé názory, řekla Kadaň a založila juniorskou komisi