Město Klášterec nad Ohří začalo připravovat nový územní plán. První kroky však vzbudily velký rozruch především mezi místními chataři. Majitelé zdejších zahrádek a chatek začali mít strach o jejich budoucnost. Jejich obavy jsou ale liché.

Na úřad přišly desítky připomínek

Krátce poté, co se na úřední desce objevil návrh zadání územního plánu, který je nutný pro pořízení nového územního plánu, začaly na městský úřad chodit desítky písemných i telefonických připomínek, námitek a dotazů. „Spousta zahrádkářů se zbytečně vyplašila chybným pochopením tohoto návrhu zadání“ hodnotí zpětně situaci vedoucí odboru stavebního úřadu a územního plánování Markéta Vocilková. Některé z připomínek chatařů naleznete vpravo dole v infoboxu.

Šlo o špatný výklad dokumentu

Šlo totiž jen o špatné pochopení informací, které stály v tomto dokumentu. Návrh zadání pro pořízení územního plánu je totiž jen prvním krokem, který se sestavuje z předešlých průzkumů, tedy i z územně analytických podkladů. Ty musí vždy každou lokalitu rozebrat ze všech pohledů. Nelze tedy na dané místo hledět jen v dobrém, ale podívat se i na jeho špatné vlastnosti. „Jde o jakousi ideální vizi zpracovatele územně analytických podkladů, která hodnotí i ideální stav z hlediska ochrany přírody,“ vysvětluje Vocilková.

V dokumentu se mimo jiné psalo, že se v údolí Ohře od šedesátých let prováděla zcela nevhodná výstavba rekreačních chat, díky které došlo k poškození krajiny. Jako řešení je navržena rehabilitace prostoru a postupné odstranění rekreačních chat.

Chatky u řeky zůstanou

Vedení města a vedoucí odboru stavebního úřadu a územního plánování se všem chatařům a zahrádkářům, kteří se o situaci zajímali, snažili špatně vyloženou informaci vysvětlit. Zároveň všechny ubezpečili, že jejich chatky ani zahrádky z povrchu zemského nezmizí. „Pozemky jsou v soukromém vlastnictví a vyvlastnit je lze pouze za specifických podmínek stanovených zákonem. To by šlo pouze v případě, že by na předmětných plochách byl plánovaný záměr veřejně prospěšných staveb či opatření. “ poukazuje na jednu z mnoha věcí, která výklad chatařů vyvrací, Markéta Vocilková. „Návrat k původní krajině tedy nemůže být důvodem pro zrušení chatových osad“ dodává Vocilková.

Všichni chataři a zahrádkáři, kteří mají své pozemky, stavby či políčka kolem Ohře se tak bát nemusí. Klášterecké rekreační - chatové osady Ohřecká louka a Mariánské údolí žádné zásadní změny nečekají.

Jak chataři reagovali a jaké připomínky posílali?

„Zásadně nesouhlasím s vymezením osady na levém břehu řeky Ohře v prostoru Mariánského údolí jako plochy navržené k asanaci či jinému omezení vlastnických práv.”

„Nesouhlasíme s návrhem postupného odstraňování rekreačních chat v údolnici Ohře - Ohřecká louka a s uvedením pozemků do pásma hrozby, jak je uvedeno v problémovém výkresu, který je nedílnou součástí návrhu.”

„Zásadně nesouhlasíme s úvahami a plány na odstranění chat k údolnici Ohře- Ohřecká louka.”

„Zásadně nesouhlasím s omezením či jiným řešením (vysídlením, přemístěním) chatové (zahrádkové) osady Ohřecká louka, ke kterým není z veřejného zájmu žádný důvod.”