“Cena byla udělena kulturnímu centru postavenému v pasivním standardu, podle principu udržitelnosti modernizací a dostavbou původní budovy, a také za mimořádné pojetí interiérů, včetně provedení stavebních detailů,” stojí v odůvodnění. Podepsal ho předseda poroty Jan Vrana a předseda programu Stavba roku Jan Fibinger, oba jsou architekti.

“Nezískali jsme titul Stavba roku, ale i s touto cenou jsme spokojení,” uvedl místostarosta pro investice Petr Hybner. “Myslím si, že pro malé město jako je Klášterec či Jirkov jsou i tyto zvláštní ceny velkým oceněním a důkazem, že dokážeme udělat něco nového a opravdu hezkého,” doplnil.

Soběstačné kulturní centrum v Klášterci nad Ohří.
Kandidáti na cenu Stavba roku jsou v Klášterci i Jirkově. Lidé si jich nevšímají

Kulturní centrum do soutěže přihlásilo město, autorem návrhu stavby je studio Borák architekti v čele s Daliborem Borákem. Centrum bylo postavené v pasivním standardu podle principů udržitelnosti a dostavou energeticky náročné budovy původního kulturního domu. Přestěhovala se do něj i městská knihovna, která také sídlila v energeticky nehospodárné budově. Budova využívá sluneční energii pomocí solární technologie či dešťovou vodu. Stala se místem setkávání návštěvníků napříč generacemi.