„Čekal jsem potítko nebo občerstvovací lahev, ale ne nové boty Nike za pět tisíc," směje se Bedřich Fryč nad novým přírůstkem do muzea Jirků. Boty českého reprezentanta Jiřího Welsche jsou teď k vidění v expozici v městské věži vedle lyží Jiřího Rašky nebo dresu Jiřího Jarošíka.Šéf jirkovské kultury šel za známým basketbalistou po zápase s Tureckem. „Chtěl jsem ho poprosit, jestli by na příští zápas něco nepřinesl. Ale on že dá něco hned a že skočí do šatny pro boty. Nejdřív chtěl dát jednu, ale pak si uvědomil, co by sám dělal s jednou botou, tak nám věnoval obě," vypráví se smíchem Fryč. K tomu jeden ze slavných českých Jirků podepsal věnovací kartičku.

Boty jsou jako nové. „Na noze je měl možná dvakrát, třikrát," odhaduje Fryč. Určitě v nich nehrál zápas s Tureckem, ale možná některý s předchozích. V dalším zápase s Běloruskem měl totiž na nohou podobné.

Díky působení basketbalové reprezentace v Chomutově přibude v jirkovské věži ještě jeden exponát. Jiří Zídek, první Čech v NBA a dnes místopředseda české basketbalové federace, slíbil prý něco osobního zaslat, protože s sebou nic vhodného neměl.

Výstava zůstane věži ještě do konce měsíce, pak na zimu zmizí, protože ve věži začne být příliš vlhko. Některé věci musí KVIZ coby organizátor vrátit, ale většina mu zůstane. A tak se v Jirkově rozhodli udělat z výstavy každosezónní záležitost. „Exponáty uložíme a na svatého Jiří je znovu vystavíme i s novými přírůstky. Máme totiž slíbené další, od dalších slavných Jirků," slibuje Fryč.

Do budoucna by mohlo ve městě muzeum Jirků zůstat napořád, ale zatím pro to nejsou vhodné prostory. „Věž zatím vyhovuje nejvíc, je to tam zajímavé a vystavené věci se dají dobře rozčlenit," dodává Fryč.