„Dneska je taková zima, že určitě nikdo nepřijde," běduje u rozdělané práce ředitel jirkovského kulturního zařízení Bedřich Fryč. V ruce třímá lopatu a hloubí jámu pro nový stromek. Zatím pracují ve čtyřech. Začátek plánované „Akce Z" se moc nevyvedl.

Celou brigádu pojali organizátoři jako oslavu Dne Země a nachystali další etapu úprav rozsáhlé zahrady u legendární Kludského vily. „S realizací projektu, vytvoření přírodního hřiště, jsme začali už loni. Vystavěli jsme tady vrbový tunel, týpí a hmatovou stezku," vysvětluje promrzlý Fryč. „Dnes bychom chtěli osázet umělý kopec stromky. Ale vidíte sám, účast asi nebude nic moc."

Tak zlé to ale nakonec nebylo. I přes nepřízeň počasí se na brigádě sešla asi patnáctka statečných a připravené stromky zasadila. „Pár lidí přeci jen dorazilo. Všechny asi odradilo počasí. I když, na odpolední pohádku bylo docela plno," směje se direktor.

Další vylepšení čeká zahradu v příštím roce. „Chtěli bychom udělat ještě jeden vrbový objekt, lískové bludiště a bylinkovou skalku," plánuje ředitel Fryč.