Podkrušnohorský zoopark od začátku letošní sezóny zrušil prodej pytlíků s krmením u pokladny. Návštěvníci tak nově najdou krmení jen v krmných automatech.  Zpřísnění podmínek se ale řadě návštěvníků nelíbí (viz infobox vpravo), a to i přes to, že novinka není rozmarem zooparku, ale nutnou ochranou zvířat. „Jestli někdo v zoo krmí poníka párkem v rohlíku, asi navštívil špatné zařízení," říká ředitelka zooparku Iveta Rabasová.

Před necelým týdnem vyšel v Chomutovském deníku  článek „Zoopark zpřísnil. Krmení už jen v automatech". Diskuse na našem webu jsou k zooparku spíše kritické. Co na to říkáte?
Řada našich návštěvníků  reaguje kladně a chápou poslání zoo. Pokud jde člověk do zoo v jiném městě, najde stejné nebo podobné automaty na krmení. Jsou určené pro druh zvířete, u jehož výběhu je instalován. Rozumný návštěvník bere automat jako příspěvek na krmení.

Takže vy se s kritickými hlasy nesetkáváte?
Názory jsou různé, ale řada lidí pochopí, že bylo potřeba situaci řešit. Krmení, které bylo k dispozici hlavně jako služba pro návštěvníka, začalo škodit zvířatům. Člověk svoje  děti také celý den nekrmí lízátky, sušenkami  a čokoládou, protože by se večer poblinkalo nebo mu bylo pořádně špatně. Řada zvířat se neumí poblinkat, ale nevhodná potrava hlavně přežvýkavcům v žaludku zkvasí a začne produkovat toxické látky. Zvíře se špatné potravy neumí zbavit vydávením a celý trávicí systém je pak vyřazen z činnosti a zvíře trpí ve velkých bolestech nebo umírá. Proč?  Protože, je někdo neznalý života zvířat nebo má zlý úmysl? Nebo ten rohlík, co si přinesl, nehodil husám na rybníku, ale musel jej dát poníkům? Naše pohnutky k uvedeným opatřením drtivá většina návštěvníků pochopí a souhlasí s nimi. Stejně jako my vědí, že naší prioritou je ochrana zvířat. Pokud někdo krmí v zoo poníka párkem v rohlíku a má z toho velkou legraci, pochybuji, že navštívil správné zařízení.

Před rokem, kdy došlo k nešťastnému uhynutí sobí samice, nadávali lidé krmičům a nyní zase spílají zooparku…
Nedá se říct, že lidé nadávají zooparku. Vždycky se najde někdo, kdo bude s opatřením, přestože je nezbytné, nesouhlasit. A pokud dostane možnost svůj názor veřejně prezentovat, udělá to. Z praxe jsou zkušenosti jiné. Věřím proto, že návštěvníci zooparku naši snahu chránit zvířata ocení.

Lidé si stěžují také na to, že krmení v automatech je předražené, stejně jako vstupné a právě proto pak nosí návštěvníci zvířatům vlastní rohlíky či mrkve…
V současné době je v Chomutově  nejlevnější vstupné ze všech českých zoologických zahrad.  Přestože náklady na provoz stoupají, nebylo základní vstupné do zooparku již řadu let výrazně navýšeno. Obyvatelé Chomutova navíc mohou využít možnost zakoupení permanentní vstupenky a navštěvovat zoopark denně. Pokud by to opravdu udělali, zaplatí za každou návštěvu pouze 1,36 Kč. Myslím, že nemůžeme mluvit o tom, že je vstupné předražené. Krmení v automatu stojí 10 Kč, což je částka, za kterou dítě či dospělý může zažít bližší kontakt se zvířetem. V žádném případě nám nejde o to, aby lidé zvířata nasytili. K tomu slouží krmná dávka. Krmit zvířata se v žádné zoo nikde  a nikdy nedovolilo. Zoologické zahrady chtějí vycházet návštěvníkům vstříc a dopřejí jim krmit převážně domácí zvířata nebo husy a kachny na rybníku. Ale všechno má své meze. Pokud někdo argumentuje tím, že bude nosit víc rohlíků pro zvířata, tak já jen dodám –  dobře, ale dejte je pouze kachnám a husám na rybníku, ostatním zvířatům tím ublížíte.

Jak chcete na dodržování zákazu krmení doneseným jídlem dohlížet?
Na dodržování návštěvního řádu dohlížejí zaměstnanci zooparku. Snažíme se návštěvníkům vysvětlit škodlivost jejich jednání a případné následky pro zvířata.

Někteří lidé změny příliš nevnímají, uvažujete o nějakých nových informačních cedulích?
Informační cedule o zákazu krmení jsou u jednotlivých expozic již delší dobu. Zákaz krmení je jedním z bodů návštěvním řádu zooparku. Žádné další cedule instalovat neplánujeme, spíš se zaměříme na další osvětu veřejnosti, třeba pomůže i tento váš článek .

Jak je to se sankcemi za porušováním zákazu krmení? Hrozí nějaké pokuty?
Ano, pokuta může být návštěvníkům udělena za přestupek, kterého se krmením dopouštějí.

Mohla byste závěrem ještě jednou vysvětlit proč jste zcela zrušili prodej pytlíků? V čem jsou lepší automaty? I počet prodaného krmení na pokladnách v součinnosti s automaty šel přeci korigovat?
Pokoušeli jsme se prodej krmení u pokladen omezit, ale dávka byla v dopoledních hodinách vyprodaná. A druhá věc – návštěvníci podávali toto krmení i jiným druhům zvířat, než bylo určené a ohrožovali sebe i zvířata. Takže jsme potřebovali krmení omezit a nasměrovat k určitým druhům zvířat. Lidé si zvykli, že tu měli zábavu na úkor zvířat. Je logické, že když si každý návštěvník vezme pytlík  a začne ho nosit po celém zooparku, tak to je problém.


Rohlíky z domova za všechny prachy

GLOSA JOSEFA DUŠKA

Dopředu říkám: Já s rozhodnutím zooparku souhlasím.  A hned z několika důvodů.

Zvířata nejsou v zooparku proto, aby je návštěvníci krmili. Když pominu funkci zoologickou (odchovy vzácných druhů), tak každá zoo je svým způsobem zábavní zařízení. S tím, že zvířata jsou tu hlavně ke koukání. Ano, dovolí vám i trochu víc (nakrmit je), ale za určitých pravidel. Stejně jako vám na hokeji prominou, když hlasitě nadáváte rozhodčímu nebo při hattricku hodíte na led čepici, ale vyvedou vás, když tam mrsknete lahváče…

Pořád nechápu ten humbuk, který se strhne, když lidem vezmete něco, na co vlastně nikdy neměli žádné právo. Máte pocit, že vstupné do zooparku je drahé? Tak tam nechoďte. Máte pocit, že „za ty prachy" ten rohlík z domova sobovi nacpat můžete? Přečtěte si návštěvní řád. Protože „za ty prachy" se také zavazujete ho dodržovat. Je to jako smlouva. Něco ti dám, něco po tobě chci.  Zkuste třeba v práci říct, že „za ty prachy" po vás nikdo nemůže chtít, abyste chodili ráno včas…

Ano, zrušení pytlíků s krmením teď nezabrání hlupákům, aby dál po kapsách tahali k sobům rohlíky. Ale napoví – krmení zvířat tu není hlavní masovou zábavou. Je to něco navíc, važte si toho. Čím víc lidí to pochopí, tím méně krmičů bude.

A i s tímhle souhlasím.  Je lepší zkusit lidi něco naučit než věčně likvidovat následky po nepoučených.