Káva pro hráče zdarma, kýčovité neony a výlohy zalepené odshora dolů.

Tmavých heren je plné každé větší město na Chomutovsku. Zdá se, že ani nic jiného neprosperuje
Je ale možné, že automatům, kterým se kdovíproč říká výherní, odzvoní. Města totiž do ruky dostanou zákon, díky kterému budou moci regulovat i moderní videoterminály.

Podle nového zákona si obce o nich rozhodnou samy. Uvítala to i chomutovská radnice, která s automaty neúspěšně bojuje. Vyhláškou vytlačila klasické „válce“ s třešničkami, místo toho se ale do heren nastěhovali moderní videoterminály.


Tři roky pohoda


A jen co to půjde, omezí i je. „Nové terminály už tak pravděpodobně nebudou, ale stále tu bude problém s těmi starými,“ říká mluvčí magistrátu Tomáš Branda.

Až zákon začne platit, očekává se, že v červenci, může město vydat vyhlášku a automaty omezit. Ty, které ale už schválilo ministerstvo vnitra dříve a mají povolení na deset let, mají na tři roky klid. Až poté je může radnice omezit. „Do té doby herny z centra, blízkosti škol a ze sídlišť bohužel nezmizí,“ říká Branda.

Podle města je zákon posunem k lepšímu, doposud byla města podle magistrátu úplně bezbranná.


Vyhláška? Pár dní


Podle Brandy jsou úředníci připraveni reagovat na to, až začne zákon platit. „Zákon vejde v platnost v červenci, až poté může město vydat omezující vyhlášku. Úředníci jsou schopni ji připravit během několika dnů,“ uvádí. Poté ji ještě schválí zastupitelé.

S hernami je propojena vyšší kriminalita v jejich okolí. Často se také stává, že se kvůli prohraným penězům dostávají lidé do neřešitelného kruhu dluhů.


Hra načerno


Úředníci také herny kontrolují. Na jedné z posledních razií narazili ve dvou hernách na celkem sedm nelegálních automatů. Neměly platnou licenci a některé ani osvědčení od zkušebního ústavu. Magistrát může hernám uložit pokutu, případy také předal policii. „Existuje totiž podezření, že veškerý výdělek z automatů si provozovatelé nechali pro sebe,“ uvedl Branda.