O víkendu přišli primátorce dva emaily, ve kterých jí jejich autor vyhrožuje zavražděním.
Radnice se obrátila na policii. „Na případu se intenzivně pracuje, aby byl pachatel či pachatelé dopadeni,“ říká policejní mluvčí Marie Pivková. Více informací o případu ani o postupu policie sdělovat nechce.

Datová stopa

Podle informací z radnice přišly emaily pokaždé z jiné adresy, emailové schránky byly zaregistrovány na serveru Seznam. Jednou se pisatel podepsal a dodal, že je z Olomouce, téměř s jistotou šlo o smyšlené údaje. Druhý byl anonymní.

Policie v takovém případě postupuje tak, že projde emailovou schránku odesílatele, zda v ní nejsou vodítka, která by vyšetřovatele dovedla k identitě majitele schránky.

Pokud se nic takového nenajde, třeba tehdy, když si dotyčný zaregistroval email jen kvůli výhružnému dopisu, hledají policisté pachatele podle počítačových IP adres. To jsou jedinečná čísla, která dostávají počítače při připojení do internetové sítě.

Ale ani při zjištění čísla nemají policisté zdaleka vyhráno. Nit totiž může vést k uzlu, který IP adresy rozděluje, stejné číslo tak může mít mnoho počítačů. Stopa také může skončit ve veřejné internetové kavárně, kam má přístup kdokoliv.

Ovšem i to je pro policii ta lepší varianta. Pokud je totiž odesílatel schopný a vyzná se v počítačích, několikrát zakóduje svoji adresu. Vyšetřovatelé tak můžou přijít na to, že si schránku na Seznamu založil někdo přes počítač v USA nebo Latinské Americe. A tady nastává problém, protože pak je odesílatel prakticky nezjistitelný.

Skončí stopa v cizině?

Jeho zjištění by vyžadovalo rozkrytí na mezinárodní úrovni, tedy požádat ostatní státy o pomoc. To je náročné a drahé, rozhoduje závažnost případu. A mezi takové výhrůžné emaily nepatří. Podle zkušeností policie jsou například Spojené státy americké svolné ke spolupráci pouze v případech terorismu a dětské pornografie, jinak se případy nezabývají. Na to hřeší třeba extremisté, kteří na amerických serverech propagují fašismus.

Pokud tedy vyhrožoval někdo schopný, policie jej pravděpodobně nenajde, stejně jako pisatelel anonymního dopisu primátorce z loňska.

Primátorku hlídá policie

První ženu Chomutova nyní hlídá policie. Když měla včera tiskovou konferenci, u dveří hlídal strážník, doprovod měla i při tom, když zahajovala školní rok v jedné z chomutovských škol.

Opatření jsou podobná jako v minulém roce, kdy Řápkové přišel dopis s kulkou. Tehdy ji na cestě do práce doprovázelo auto s policisty, také jí nebylo doporučeno, aby se objevovala na veřejnosti, což znamenalo, že vynechala Chomutovské slavnosti. Podle jejích slov ale nejsou letošní opatření tak svazující.

Primátorka podle svých slov nyní žije v nejistotě. „Je to strašně nepříjemné. Je jasné, že mě chce někdo vystrašit, ale nedokážu říct, kam až to může dojít,“ líčí.

Situace je o to nepříjemnější, že startuje předvolební kampaň, při které politici vystupují na veřejných místech. Nikdo pak neví, kdo se může vyloupnout z přihlížejících lidí.

Primátorka se domnívá, že za dvěma emaily stojí jedna osoba. „Podle mého si může myslet, že se začnu bát, budu hysterická, nezvládnu to a stáhnu se,“ uvažuje. Dodala také, že případ podle ní souvisí s úterními exekucemi. Dodala, že ačkoliv se pisatel podepsal s přídomkem z Olomouce, podle použitého sousloví „Vaše Ivana“ dobře zná chomutovské události. Tímto spojením totiž primátorka podepisuje své sloupky v radničních novinách.