Člověk bez domova tam přijde, zaplatí dvacet korun a může v noclehárně přespat i několik nocí za sebou. „Máme kapacitu deset lůžek. Lidé přišli, ale zatím úplně plná nebyla,“ informuje vedoucí Azylového domu Miroslava Chrzová.

Rozdíl mezi noclehárnou a azylovým bydlením je v tom, že azylový dům je pro dlouhodobější ubytování za peníze, kdežto noclehárna je jen na jednu noc a hodí se v době, kdy jsou opravdu velké mrazy. Azylový dům velmi úzce spolupracuje se sociálním odborem. „Také, než jsme zřídili noclehárnu, radili jsme se se sociálním odborem, jak a moc je tady potřebná,“ doplňuje Miroslava Chrzová.

Ostatní města tuto službu zatím nemají.

V Chomutově, tak jako ve všech městech na Chomutovsku, mají azylový dům. „Přístřešek“ na jednu noc zatím nemají. „Město ví, že je noclehárna potřebná, ale je to velmi ekonomicky nákladné a zatím na to nejsou peníze,“ krčí rameny ředitelka Městského ústavu sociálních služeb Alena Tölgová.

Město Kadaň počítá s tím, že by do budoucna měla vzniknout. „Určitě o tom v rámci sociální komise diskutujeme. Je to v komunitním plánu,“ uvádí ředitelka Městské správy sociálních služeb v Kadani Lenka Raadová. „V dohledné době to ale určitě nebude,“ doplňuje Raadová.
Vejprty budou o noclehárně jednat na radě města, v budoucnu by tedy i v tomto horském městě měla vzniknout. Jirkov o ní zatím neuvažuje.