Maminky z okresu Louny, kde aktuálně není porodnice, mají jasno. Musí jezdit jinam. Do okolí ale vyráží i část rodiček, které mají porodnice ve městě, kde bydlí či v jeho blízkosti. Nejčastěji kvůli pozitivnímu doporučení od známých.

„Bydlím sice v Chomutově, ale známá měla dobrou zkušenost v Kadani. Byla tam spokojená. Není to daleko, tak jsem se rozhodla rodit tam,“ popisuje Milena Svobodová, proč rodila jinde než v nejbližší nemocnici.

Trend je miniinvazita při operacích. Plazma pomáhá od bolesti kloubů, říká chirurg Avenarius.
Trend je miniinvazita při operacích, tvrdí lékař Jakub Avenarius

Pořád platí, že velká většina žen jde do nejbližší porodnice. A je tam spokojená, odbornost a kvalitu služeb zaručují všechny nemocnice v regionu. Část maminek přesto „cestuje“. Ať už kvůli pozitivním, někdy ale i negativním zkušenostem známých. Vybírají si také podle prostředí, chtějí do větších center či naopak žádají klidnější „rodinné“ prostředí.

„Šla jsem do Mostu. Mají tam větší zkušenosti s rizikovými porody, specializují se, tak kdyby se náhodou něco dělo,“ říká Eva Pecková z Loun.

Z regionu jezdí ženy například i do porodnice v Ústí nad Labem. Ta spolupracuje s Fakultou zdravotnických studií tamní univerzity a je perinatologickým centrem. To zajišťuje péči o nejzávažnější případy, kdy může být ohrožen život dítěte či matky. Loni se tam narodilo více než 1400 dětí. Perinatologické centrum, jedno z dvanácti po celé republice, je i v Mostě, kde mají zhruba 1300 porodů ročně. Do porodnice v Kadani jezdí rodičky nejen z Chomutovska, ale i z Mostecka a Lounska. Loni tam výrazně rostla čísla porodů, a to částečně i kvůli tomu, že na Lounsku se nerodí a řada budoucích maminek míří také tam.

Téměř 800 porodů v Kadani

„V loňském roce jsme měli téměř třicetiprocentní nárůst na 782 porodů. Také letos, dle čísel za první čtvrtletí, bude počet rodiček opět o několik desítek procent vyšší,“ potvrzuje ředitel kadaňské nemocnice Petr Hossner s tím, že se soustředí na „domácké“ prostředí a kvalitní personál.

Také ostatní nemocnice v regionu mají více rodiček. A to i kvůli rok zavřené porodnici v Žatci, kde ani výhled není optimistický, nemá lékaře a zatím není reálné, že by znovu otevřela.

Mimořádně nadané děti jsou tak trochu jiné než ostatní a potřebují odlišnou výchovu i vzdělávání.
Intelektově nadané děti zůstávají neobjevené. Nejen na Chomutovsku

Každá porodnice má v nabídce nadstandardní pokoje, různé zdravotnické služby či přípravu pro nastávající maminky, účast otce při porodu, snaží se ale nabízet i „něco víc“. Například v Teplicích duchovní službu. V Chomutově zase nedávno rekonstruovali porodní sály.

Maminky mohou ještě do Litoměřic, Roudnice či Teplic. Část žen, hlavně z Lounska, ale míří také do Slaného či Rakovníka. Tam loni měli zhruba 900 porodů. „Myslím, že nabízíme hodně individuální a domácký přístup, aby bylo vše co nejvíce přirozené. Snažíme se vyhovět přáním žen, což ve velkých nemocnicích někdy nejde,“ uvádí vedoucí lékař porodnice v Rakovníku Michal Polaček.