O víkendu zastavila policie v Údlicích Opela Astru. Kromě mastné pokuty řidič dostane i sedm trestných bodů za řízení v opilosti.
Na Chomutovsku ale rozhodně nebude jediný. Podle statistik ministerstva dopravy má k poslednímu červnu letošního roku aspoň jednobodový „zářez“ přes devět tisíc řidičů, tedy zhruba každý osmý obyvatel Chomutovska, který vlastní řidičský průkaz.


Stačí nesvítit a…


O ten přišlo 590 lidí, kteří nasbírali dvanáct bodů. A rychle k nim můžou přibýt další. Nad téměř dvě sty z nich visí jako Damoklův meč policejní plácačka. Stačí, když nebudou mít zapnutý pas nebo rozsvícená světla, a s řidičákem se mohou rozloučit.

Zdaleka nejvíc „hříšníků“ má jeden či dva body, tedy za nejméně závažné prohřešky. Na Chomutovsku platí, že čím více bodů, tím méně řidičů, kteří je mají. Neplatí to pouze pro sedmibodovou hranici. V tomto případě ne moc šťastná sedmička znamená, že jste například jeli opilí nebo ujeli od nehody.

Kromě získávání trestných bodů je možné si je nechat i odmazat. Děje tak se na nedalekém mosteckém polygonu, kde je možné podstoupit školení za necelé čtyři tisíce korun. Pak z registru zmizí tři body.

Za první půl rok toho využilo devatenáct řidičů evidovaných na chomutovském magistrátě, uvedla mluvčí města Šárka Schönová.
Další možností, jak snížit počet bodů, je „sekat dobrotu“. Po roce bez přestupku se odečtou čtyři body. Doba se počítá ale od spáchání posledního přestupku, což si řidiči často neuvědomují.

Jak odmazat body? Stačí čtyři tisíce a jeden den

Řidiči, kteří nemají v součtu zaznamenáno více jak deset bodů a zároveň nemají žádný přestupek ohodnocen šesti a více body, se mohou zaregistrovat do školení bezpečné jízdy pro řidiče.

„Jen za pololetí letošního roku se do kurzu přihlásilo 1050 lidí. Firemních školení se v průměru uskuteční deset za měsíc,“ vypočítala jedna z pracovnic polygonu. Kurz na umazání bodů stojí 3 890 korun.

„Kurz se koná v jeden den. Tři hodiny je teorie, defenzivní myšlení. Přístup k jízdě, předvídání situací, dopravní psychologie, dopravní nehody, technika jízdy. Poté řidič absolvuje čtyři hodiny jízdy. Zkoušejí se zatáčky, roviny. Dále se řidič učí brzdit, vyhnout se a jezdit na mokré vozovce,“ přiblížil před časem absolvování kurzu Jiří Patera ze společnosti HCT.CZ. (r)