Dvacet jedna bytů komplexu Rezidence Chomutovka ještě není dostavěno. Přesto je takřka polovina z nich prodaná a před Vánocemi si je budou moci jejich noví majitelé začít zabydlovat.

Prodáno je jedenáct bytů komplexu, který je zatím dostavěn jen pro oko zvenčí. Pochopitelně se jedná o ty ve vyšších patrech s balkóny a s výhledem na radnici a parčík. Největší zájem byl o bydlení 3 + kuchyňský kout na 80 až 90 metrech čtverečních, zatímco takřka nikdo nestál o průměrnou velikost.

Co největší nebo co nejmenší

„Zaznamenali jsme dva extrémní trendy. Lidé buď chtěli rozlehlý byt, jaký jsme neměli v nabídce, takže jsme museli spojovat dva byty v jeden, anebo velmi malý byt. Menší než ten nejmenší 1 + kk,“ uvedl obchodní ředitel developerské společnosti Crestyl Radim Sayed.

Rozloha zamluvených bytů se pohybuje od 120 metrů čtverečních po skrovných 39. Větší z nich stál tolik, co výstavba rodinného domu – více než tři milióny, zatímco ten nejmenší vyšel na 982 tisíc korun. V nabídce stále ještě zbývá široká škála bytů v ceně od jednoho miliónu po ten vůbec nejdražší a největší v hodnotě 3 779 000 korun.

Překreslili původní plány

Právě dodatečné změny v dispozicích bytů, jsou jedním z pádných důvodů, proč ještě nejsou byty rozdělené příčkami. Developer nechal zakreslit nové nároky klientů do plánů a brzy budou zahájeny přípravné práce, aby se skutečnost zachycená na papíře přenesla i do reálu.

Ceny spadly

Takovýto přístup se vymyká zvyklostem. V Praze developer pracuje běžně tak, že prodává z plánků a klient složí patnáct procent ceny. To v Chomutově nelze. „Zahájili jsme výstavbu s tím, ať zájemci byty berou v té velikosti a podobě, v jaké jsou, nebo ať nechají být. A oni je nechali být,“ vrátil se ředitel Radim Sayed k poněkud nešťastným začátkům. „Projekt se neodvíjel ideálně, jak z hlediska prodeje, tak i výstavby. Nato přišla krize, která měla dopad na ceny. Už nebylo možné prodávat jeden metr čtvereční za čtyřicet tisíc. Museli jsme slevit o 25 procent,“ vylíčil Radim Sayed.

Byt či domek?

Dolů s cenou museli i z dalšího důvodu. Rezidenci konkuruje také to, že jsou v Chomutově malé dojezdové vzdálenosti, tudíž je pro movitější obyvatele výhodnější za stejnou nebo o něco vyšší cenu koupit domek kousek za městem. I tak se do centra ve většině případů dostane za pouhých dvacet minut.
Tyto faktory se v začátku podepsaly na poměrném nezájmu o rezidenční byty v sousedství Centralu. Zájemců byla jen hrstka, navíc nedůvěřivých.
Crestylu se tak nepodařilo splnit podmínky bankovního domu, s jehož pomocí projekt financuje. Banka měla v plánu pustit finance z úvěru teprve, až bude předprodáno třicet procent bytů v komplexu.

„Nerozuměli jsme chomutovským zvláštnostem, přesto jsme věřili v úspěšnost projektu a rozhodli se ho dokončit, protože máme závazek vůči městu,“
zmínil ředitel.

Společnost udělala dva základní kroky: změnila realitní společnost se znalostí chomutovského prostředí, které dala nové ceny a zastavila stavební práce. Klienti dostali příležitost změnit dispozici bytu a přiblížit se co nejvíc svým snům a nárokům na bydlení. Výsledky se nakonec dostavily.