Zkoušení šatů, kosmetika, manikúra, líčení, česání a focení. Pro modelky denní chléb, pro klientky kadaňského domova pro seniory životní zážitek. A výsledek stojí za to. Díky nasazení seniorek a mnoha profesionálů vznikl nevšední kalendář, který je poctou ženskosti.

Kalendář nese název Dámou v každém věku a představuje klientky a zaměstnankyně domova, ale také děti či vnoučata seniorek. „Prvotním cílem bylo připravit pro naše klientky den, který pravděpodobně nikdy neprožily. Den, kdy se nechají obletovat a hýčkat, a to v tom smyslu, který pochopí pouze žena,“ usmívá se ředitelka kadaňské Městské správy sociálních služeb Lenka Raadová. Právě tato organizace celou akci uspořádala.

Centrum Chomutova pohledem z městské věže. Ilustrační foto
Chomutov dá sto milionů korun do škol. Investovat se bude i v dalších městech

Klientky domova však kromě hýčkání okusily i hektičnost práce v modelingu. Jeden den vybíraly ze stovky šatů a ladily doplňky, druhý den si je pak vzaly do parády kadeřnice, vizážistky a kosmetičky. Pak už předstoupily před fotografa. „Z 90letých babiček se staly modelky. Partnerky jim dělaly i jejich děti a vnoučata, abychom na fotografiích skloubili stáří a mládí. Babičky jsme vozili na různá místa v Kadani, včetně Katovy uličky, jedna z babiček si zahrála třeba na italskou mafiánku,“ líčí fotoreportér Deníku Miroslav Rada, který stál za objektivem.

Podle ředitelky si seniorky celou akci náramně užily. „Dokázali jsme, že žena v každém věku, v našem případě od jednoho roku až do 90 let, může být krásné stvoření,“ dodává Raadová.

Fotil držitel ceny Czech Press Photo

Autorem snímků v kalendáři je fotograf Miroslav Rada, který je s Deníky spojený už od jejich vzniku a mimo jiné je také držitelem ceny Czech Press Photo. I přes blížící se 70. narozeniny se stále věnuje profesionální fotografii a je vidět každý týden na různých akcích v regionu s fotoaparátem v ruce. 

Jakub Hrabal  je prvním miminkem narozeným v ČR v roce 2018. Narodil se v Kadani, rodiče jsou ale z Jirkova.
První miminko roku se narodilo v Kadani