Spravedlnost pláče. Takový název nese nová kniha, která podrobně popisuje kauzu dvou chomutovských solárních elektráren, jíž se léta zabývaly soudy i média. Na jejím konci bylo odsouzeno několik lidí včetně dvou synů miliardáře a průmyslníka Zdeňka Zemka. Podle publikace, kterou sestavil kolektiv autorů za přispění právníků a významných osobností, se stali oběťmi honu na „solární čarodějnice“.

„Několik lidí bylo nespravedlivě odsouzeno k mnohaletým trestům v souvislosti s dostavbou dvou chomutovských elektráren. Jednalo se o proces ovlivněný mediální štvanicí a zájmy energetické mafie,“ zní v úvodu publikace. „Kniha Spravedlnost pláče snáší důkazy o tom, že soud tehdy rozhodl na základě nespravedlivých důkazů,“ píše se dál.

Ilustrační foto.
V kauze chomutovských elektráren poslal soud do vězení bratry Zemkovy

V knize se na celkem 180 stranách ke kauze vyjádřilo několik osobností: bývalý místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, výtvarník, hudebník a performer Milan Knížák, který vytvořil i obálku ke knize, dále spisovatel a předseda Společnosti pro právní stát Václav Budinský, předseda spolku Chamurappi Zdeněk Jemelík, spoluzakladatel Spolku Spravedlnost Petr Vašát i bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, která byla sama v této kauze obžalovaná, vrchní soud ji ale nakonec pro nedostatek důkazů zprostil viny.

Publikace obsahuje rovněž popis případu a jeho souvislostí včetně chronologického přehledu správních a trestních řízení s autentickými výňatky ze soudních síní i porovnáním znaleckých posudků. Vznikla díky Spolku Spravedlnost, který byl založený loni na konci listopadu. „Naší snahou bylo narovnat veřejné mínění,“ uvedl člen spolku Miroslav Slaný.

Knihu si můžete stáhnout

„Kauza je složitá a nebylo o ní informováno pravdivě,“ tvrdí Slaný. Podle jeho slov nebyl spolek založený z iniciativy či s finanční podporou Zdeňka Zemka staršího, je ale aktivitou přátel.

Kniha existuje nejen v tištěné podobě, ale je také zdarma ke stažení na webu spspravedlnost.cz.

Solární panely. Ilustrační foto
Kontroverzní solární elektrárny brzy vypnou

V kauze neoprávněně udělených licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově soud potrestal majitele elektráren, bratry Zdeňka a Alexandra Zemkovy. Kvůli podvodu je odsoudil k odnětí svobody v délce šesti let a devíti měsíců a zaplacení sedmi milionů korun.

Podle obžaloby získali licenci na provozování fotovoltaických elektráren Saša-sun a Zdeněk-sun v areálu bývalých Válcoven trub s pomocí falešných zpráv a předávacích protokolů, přestože ještě nebyly dokončené a v provozu. Protože je rozjeli těsně před rokem 2010, měli si tím zajistit vyšší výkupní cenu elektřiny. Ta se od počátku dalšího roku snížila na polovinu. Státu tak vznikla škoda ve výši dvou miliard. Odsouzeni byli také autoři revizních zpráv a bývalá vedoucí odboru licencí ERÚ.