To hraje zásadní roli. Kritici totiž obviňovali starostu či jeho bratra, že plochu koupili proto, aby ji po změně územního plánu zastavěli A vzhledem k tomu, že jde o osm tisíc metrů čtverečních, ozývaly se i hlasy, že parcelu poté „určitě“ výhodně prodají na rodinné domky.

O co jde v kauze „starostův pozemek“?

Předně – označení se sice vžilo, ale není přesné. Pozemek, velký kus sadu nad přivaděčem po levé straně silnice na Červený Hrádek, koupil od města bratr jirkovského starosty – Otakar Štejnar s manželkou. Sám starosta má ale podle katastru nemovitostí na pozemek předkupní právo. Bratrovi prý na koupi parcely půjčoval. Na všechno poukázal Pavel Duchan, jirkovský občan.


Návrh na změnu využití bývalého sadu město opravdu podalo, chtělo z něj udělat stavební parcelu pro bydlení. Ale na odpor se postavili lidé z památkového ústavu. Ti poslali na radnici nesouhlasné stanovisko, protože zmíněný pozemek (a další dva podobné) leží v prostoru zámeckého parku, který je součástí kulturní památky. Zámek Červený hrádek i s parkem je totiž vedený v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR.

Jirkovští radní na to vzali ohled a tuto změnu z plánu vyjmuli. Rozhodli tak na svém pondělním jednání. Byť rozhodující slovo budou mít ještě zastupitelé, sad v majetku Otakara Štejnara (starostův bratr) zřejmě bude muset zůstat sadem.

Je otázka, zda o tom O. Štejnar věděl. Už při schvalování prodeje se počítalo s tím, že buď bude pozemek využívat jako „zahradu“, ale v případě změny územního plánu tam postaví rodinný dům.

Jediné, co tak z kauzy zůstává nezodpovězené, je dlouhá doba mezi schválením prodeje a podpisem smlouvy. Podle městských pravidel to má trvat maximálně devadesát dní, v tomto případě to ovšem bylo pět měsíců. Starosta Radek Štejnar to vysvětluje tím, že tři měsíce trvalo vypracovat geometrický plán, kterým se prodávaný pozemek oddělil od ostatních. S ničím takovým ale městská pravidla pro prodej pozemků nepočítají.

Případem se zabývá i kontrolní výbor zastupitelstva. Ten své závěry přednese na nejbližším zasedání, tedy 17. února.