Policie dala návrh na obžalobu tří osob v souvislosti s děním v jedné z kláštereckých školek. Je to kvůli údajně nepřiměřenému přístupu k dětem. Rozhodnutí je na státním zastupitelství.

Případ od léta vyšetřovali policisté jako přečin ohrožení výchovy dítěte. Co přesně je obsahem návrhu a proti komu je směřován, ale odmítli komentovat s odkazem na to, že věc už je plně v rukách vyšší instance. Podrobnosti nesdělila ani státní zástupkyně Iveta Přecechtělová. „Je tu návrh na podání obžaloby. Týká se tří osob,“ uvedla pouze. „Až ho prostuduji, rozhodnu, zda bude podána obžaloba, nebo bude jiné rozhodnutí,“ dodala Přecechtělová.

Trestní oznámení měla na policii podat jedna z matek. Týkalo se dění ve školce Stonožka, která patří mezi pět školek zastřešených organizací Mateřská škola Klášterec nad Ohří.

Sama se pro Deník nevyjádřila, redakce ale získala komentáře dalších rodičů. „Nejenže děti nutí jíst do pozvracení. Nesmějí se ani odkrýt, když je jim vedro při spaní, jinak je učitelky vulgárně napadají a pleskají je,“ uvedla jedna z matek. „Děti se bojí i pozdravit, bojí se okolí, počůrávají se a podobně,“ tvrdila. Její potomek s tímto jednáním zkušenosti neměl, protože chodí do jiné třídy. Údajně tlumočila zkušenost rodičů dotčených dětí a některých učitelek.

Město se v kauze neangažuje

Zřizovatelem školky je město, to se ale v kauze aktivně neangažuje. „Není vedena proti městské organizaci, ale proti soukromým osobám, takže nemáme přímé informace od policie. Víme jen, že ukončila vyšetřování,“ vysvětlil starosta Klášterce nad Ohří Štefan Drozd.

Reagoval tak současně na dotaz, zda město učinilo nějaká opatření, než bude věc dořešená. „Nemáme na základě čeho věc posoudit. Z názorů lidí na sociálních sítích vycházet nemůžeme,“ dodal. Právě tam se totiž místní k události hojně vyjadřovali. Skutečnost, že policie aktuálně žádá obžalobu tří osob, nechala ředitelka školky bez komentáře. „Nebudu se k ničemu vyjadřovat,“ sdělila Jitka Vlková.

Ve svém dřívějším písemném prohlášení ale uvedla, že za dobu svého působení nedostala žádnou stížnost na práci učitelek. „Vážení rodiče, ubezpečuji vás, že k žádnému protiprávnímu jednání v MŠ Stonožka nedocházelo ani nedochází. Neděje se zde nic, co by negativně ovlivňovalo vzdělávání vašich dětí. Všechny učitelky jsou kvalifikované zkušené profesionálky, které se věnují vašim dětem podle jejich potřeb a zájmů, přistupují k nim individuálně, chovají se přívětivě,“ napsala Vlková. Ve stejném prohlášení vyzvala rodiče k trpělivosti a k tomu, aby nepodléhali dezinformacím, než bude vše prošetřeno. „Věřím, že se vše dříve či později vysvětlí,“ vzkázala.