Bývalý starosta a senátor Alexandr Novák může být osvobozen, ale stejně tak může dostat vyšší trest.

Rozhodne o tom krajský soud v Ústí nad Labem, kam se obě strany odvolaly. Trest se nezdál jak bývalému starostovi a senátorovi, tak státnímu zástupci. Zatímco exstarosta se odvolal hned po rozsudku v prosinci, státní zástupce až po více než dvou měsících. „Státní zástupce v Chomutově se odvolal, nyní se čeká na vrácení doručenek a poté spis bude předložen odvolacímu soudu,“ informoval předseda chomutovského soudu Petr Šustr.

Pro Alexandra Nováka to znamená jedno – ústecký senát mu může trest i zpřísnit. Pokud by se totiž chomutovský státní zástupce neodvolal, mohl by odvoláním jen získat.

Exstarosta a člen ODS, kterého bývalý premiér Mirek Topolánek označil za politického kmotra, dostal podmínečný trest a pětimilionovou pokutu za to, že jako starosta vzal v roce 1999 úplatek za prodej městských akcií. Rozhodnutí soudu je nepravomocné.

Státní zástupce Novákovi navrhoval přísnější trest, chtěl, aby soud poslal bývalého politika do vězení na čtyři roky. Exsenátor mohl přitom za přijetí úplatku dostat až osm let.

Až se vyřídí všechny formality, je na řadě krajský soud, který má několik možností. Může rozhodnutí nižší instance potvrdit, ale může změnit výši trestu, ať už směrem nahoru či dolů. Může Alexandra Nováka zprostit viny. Nebo do třetice může vrátit spis chomutovskému soudu k dopracování, pokud by v něm nalezl nějaké závažné nesrovnalosti.

Když krajský soud rozhodne o vině či nevině, bude to konečný verdikt. Pokud by tak například potvrdil verdikt z Chomutova, Alexandr Novák by musel zaplatit pokutu a rozeběhla se mu doba podmínečného trestu. Na tom by nic nezměnilo ani případné dovolání k Nejvyššímu soudu, což je mimořádný opravný prostředek, který může odsouzený člověk využít.

Kauza Alexandra Nováka se táhne už více než deset let. V roce 2000 upozornila rakouská banka na podivnou transakci na účtě manželů Novákových v Rakousku. Na ten připluly miliony marek z Kypru.

Podle policie a soudu šlo o úplatek za prodej městských akcií německé firmě. Alexandr Novák trvá na tom, že je nevinný, peníze měly podle něj a jeho manželky sloužit k investici do truckcentra. Když z ní sešlo, peníze prý vrátil.