Vánoce se nezadržitelně blíží a náměstí začínají zaplňovat kádě s kapry. Přestože tradiční vánoční ryba na talířích většiny rodin má své místo zajištěno, tak se lidé stále více ptají i po některých méně obvyklých kouscích.

Ptají se na štiky i sumce

Pan Štefan Kolenčík prodává kapry na chomutovském náměstí už přes 15 let a jak sám o sobě tvrdí, patří do každoročního inventáře centra města. „Jsem tu před každými Vánocemi a zájem o kapry je stabilně velký," vysvětluje. „Lidé se mě ale taky ptají na jiné ryby, hlavně na štiky a candáty, občas taky na sumce. Zajímají se o ně většinou ale jen do té doby, než zjistí, že jsou dražší než kapři."

Lidem vadí bahno a rybina

Zvýšený zájem o jiné ryby lze připsat i tomu, že někdy jde kapr cítit bahnem a rybinou, a tak se lidé pídí po alternativách. „Někdo koupí mraženou tresku v obchodě a má klid. Ono hlavně záleží, kde kapr žil, třeba my máme ryby z Vysočiny, kde sádky udělali zatopením staré pískovny, takže kapři ničím nesmrdí," vysvětluje pan Kolenčík a nabízí své ruce k přivonění. Vážně nesmrdí.

Jindy jsou lidé ale jen zvědaví a chtějí zkusit něco nového, přeci jen dravá štika nebo sumec není na talíři každým rokem.

Jiné ryby berou často v obchodních domech

V posledních letech nabízí netradiční ryby i čim dál tím více supermarketů. Ty navíc konkurují stánkařům stále více svou často celoroční nabídkou kaprů. Lidé si v obchodních domech často vybírají rybu na vánoční stůl, právě když už tam jsou zrovna na nákupu.

Přesto kapr pořád vede

Řada lidí ale nedá na tradiční prodej na náměstích dopustit a kapr je pro ně volba číslo jedna.

„My kupujeme jen kapry, je to tradice, jiné ryby nás moc netáhnou. Děláme to jen kvůli dětem, protože je nám líto ho zabít, takže ho v Klášterci vždycky zase pustíme do vody," směje se rodina Karičkových. „Letos se chystáme zase, tentokrát ale už kvůli vnoučatům," vysvětluje hlava rodiny.