Jen málokterý den v roce se otevírají snad všechny dveře do sklepů, věží a hvězdáren, jako je tomu během Mezinárodního dne památek. Ten Chomutov oslaví zítra, v sobotu 21. dubna, a připravil si program, který nadchne i náročného a zkušeného návštěvníka památek.

Jedním z hlavních lákadel je otevření dveří do jinak nepřístupných místností chomutovské radnice. Třeba kanceláře primátora nebo takzvané Oratoře slečen. „Vchází se do ní z kanceláře náměstka Davida Dindy, v této části zámku kdysi byly dámské pokoje a odtud slečny přicházely k modlitbám v kostele,“ vysvětluje mluvčí chomutovské radnice Tomáš Branda.

Pokochat se budete moci i místností klenotnice. Pokud ale prahnete po hmotných statcích, asi vás čeká zklamání. Zlato a diamanty tam neuvidíte. Místo toho můžete žasnout nad prací starých mistrů, kteří na konci 16. století strop vymalovali výjevem z Tobiášovy legendy.

Až vás památky unaví, můžete se zchladit v pivovaru Karásek a Stülpner. Po celý den se tam konají komentované prohlídky. A kdo by to zchlazení chtěl vzít opravdu z gruntu, může si odskočit na vodní dílo Křimov. Vodohospodáři nechají nakouknout do své práce na velíně i v laboratořích.

Den památek a sídel začíná v sobotu od 9 do 17 hodin (pokud není uvedeno jinak). Veškeré památky zapojené do akce mají vstup zdarma.

Kam můžete v sobotu v Chomutově zamířit:- Budova starobylé radnice na náměstí 1. máje – Expozice oblastního muzea, Oratoř slečen, Klenotnice a legenda svatého Tobiáše, kancelář primátora
- Jezuitský areál - Oblastní muzeum v Chomutově, Kostel svatého Ignáce, Galerie Špejchar, Galerie Lurago
- Chrám svatého Ducha, Hálkova ulice (10-14 h)
- Kostel svaté Barbory, Lipská ulice (15-15 h)
Železniční depozitář Chomutov Zdroj: Deník/Jaroslav Průša- Železniční depozitář Národního technického muzea
- První občanský pivovar v Chomutově (10-17 h)
- Muzeum československého opevnění Na Kočičáku (10-17 h)
- Vodní dílo Křimov (9-16 h)
- Městské infocentrum
- Kostel Nanebevzetí Panny Marie (13-17 h)
- Městská věž
- Kostel svaté Kateřiny