Sociální centrum Kamínek v Chomutově otevře nejspíš letos v září, informovala o tom mluvčí města Šárka Schönová.

Chomutov pro něj upraví areál bývalého ústavu sociální péče za 10,7 milionu korun. Kvůli posudku na tento projekt se město dostalo do sporu s Agenturou pro sociální začleňování. Zastupitelé odmítli strategický plán navržený agenturou, díky odmítavému postoji pak chomutovští dostali na svůj projekt kritický posudek. „Pevně doufám, že nejde o odplatu, ale o úřednickou chybu," okomentoval celou situaci primátor Jan Mareš.

Vytkli jsme jen zjevné chyby

Podle ředitele agentury Martina Šimáčka v posudku jen vytkli projektu zjevné chyby. „Především jsme ale v posudku zdůraznili potřebnost tohoto projektu," řekl Šimáček. Podle agentury nejsou dostatečně popsány problémy sociálně vyloučené lokality a potřeby cílové skupiny a zdůvodnění potřebnosti projektu se opírá o nejasně citované studie. Agentura následně s městem ukončila spolupráci, bez schváleného dokumentu prý není možná.

Úpravou projdou dvě budovy

Pro poskytování sociálních služeb město upraví dvě přízemní budovy původně ze 70. let. Kromě výměny oken, dveří a podlah a zateplení staveb jsou v plánu také sadové úpravy a pořízení zahradního mobiliáře. Vstupy do objektů budou změněny na bezbariérové.

„Rozhodnutí umístit Sociální centrum Kamínek do areálu uprostřed lokality Kamenná bylo dáno nejen charakteristikami pro sociálně vyloučené lokality. Spádovost centra je chápána jak pro obyvatele Kamenné, Písečné a blízkého okolí, tak i pro ostatní lokality, ve kterých plánované služby nejsou poskytovány," píše se v dokumentaci k veřejné zakázce.

Zázemí v objektech najdou Nízkoprahové centrum pro děti a mládež a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Zároveň bude v lokalitě na sídlišti Kamenná posílena i terénní sociální práce. V centru plánují vyhradit čtyři pracovnice pro terénní činnost.