Běžně Kamencové jezero zahajuje sezonu 1. května, letos to zřejmě bude opět později. „My jsme každopádně naplno připraveni a já jsem ráda, že se nám podařilo komfort pro návštěvníky zase o kus pozvednout,“ pochvaluje si mimosezónní opravy v areálu Věra Fryčová, ředitelka Zooparku Chomutov, pod nějž přírodní koupaliště spadá.

Kamencové jezero.Kamencové jezero.Zdroj: Roman DušekU dvou bočních mol například přibudou schody s madlem pro snazší vstup do vody a z ní. „To ocení hlavně starší návštěvníci, pro které lezení po žebříku není vždy úplně pohodlné,“ vysvětluje Fryčová.

Opravený je nástup na hlavní molo, také nájezd pro kočárky a vozíčkáře u pokladny z ulice Přemyslova a došlo rovněž na venkovní sprchy, které se občas zasekávaly nebo protékaly. „Pro hosty v kempu je pak připravená úschovna kol včetně nabíječky na elektrokola,“ dodává vedoucí areálu Karel Ton.

Na první pohled nejviditelnější novinkou je zřejmě rekonstrukce starých převlékacích kabin, které kdysi sloužily jako společná převlékárna pro muže i ženy. Teď je z nich 38 samostatných kabinek a jedna velká šatna pro početnější skupiny, například příměstské tábory nebo sportovní kolektivy. „Díky této opravě jsme mohli uspokojit další zájemce z pořadníku na kabinky,“ raduje se Ton s tím, že o ně je vždy větší zájem, než kolik jich může areál nabídnout.

Kabinky.Kabinky.Zdroj: Roman DušekBěhem loňské sezony se hojně diskutovalo o výšce vodní hladiny, která v jezeře klesla na historické minimum. Na letošní sezonu ale bude vody dost. "Přes zimu přibylo přes dvacet centimetrů, takže jsme na stejné úrovni, s jakou jsme zahajovali loňskou sezonu. A ještě se plánuje dopustit dalších dvacet centimetrů z přivaděče," dodává Karel Ton.

Ceník vstupného vedení Kamencového jezera nijak neměnilo. Jednotlivé vstupné bude za padesát korun, permanentní vstupenka pak za 500 pro děti a seniory, za 700 pro dospělé. Pronájem kabinek také zůstává na ceně mezi 400 až 700 korun. Stávající nájemníci budou mít po otevření areálu celý měsíc na to, aby si pronájem své převlékací kabinky obnovili.

Možné už je rezervovat si na léto chatku, zatím jen přes e-mail recepce@kamencovejezero.cz nebo na čísle 777 187 843. „Jakmile budeme znát termín otevření, spustíme normální rezervační systém na webu, který máme od loňska připravený,“ slibuje ředitelka Fryčová.

Zbývá už jediné – aby vláda dala zelenou. Jakmile se tak stane, Kamencové jezero to okamžitě zveřejní na webu, v tisku i prostřednictvím sociálních sítí. „S otevřením zřejmě budou spojená jistá omezení, ale na to jsme také připraveni,“ hlásí ředitelka. „U vstupů i na toaletách jsou bezdotykové dávkovače dezinfekce, recepce je vybavená přepážkami, chatky i toalety budou během provozu stejně jako loni pravidelně dezinfikovány. Teď k tomu přibylo ještě pravidelné testování zaměstnanců.“

Dokud však vláda otevření koupališť nepovolí, je Kamencové jezero oficiálně mimo provoz, takže vstup je sem zakázán. Řada lidí to bohužel nerespektuje. „Chápeme, že jezero láká, ale nám za porušení vládních nařízení hrozí milionové pokuty. Pokud tento zákaz někdo poruší, musíme ho nekompromisně vykázat,“ varuje Karel Ton.

Loni areál otevřel až 25. května, rovněž kvůli protiepidemickým opatřením. Nakonec ale vládní zákazy přes léto padly úplně a sezona byla dokonce návštěvnicky rekordní. Jak to bude letos? „Snad nebude sezona zkrácená nějak výrazně,“ doufá ředitelka Věra Fryčová. „Nepotřebujeme se hnát za dalšími rekordy, ale chceme lidem dopřát pohodu a zábavu. Určitě si to po měsících depresivního lockdownu zaslouží.

Helena Hubáčková