Dva a půl milionu chybí Kryštofovým Hamrům v rozpočtu na letošní rok. Stát jim od letoška posílá méně na daních. „Nemít příjmy z větrných elektráren, tak nevím, co bychom dělali," říká starosta František Henzl. Podobně jsou na tom Kalek či Loučná pod Klínovcem.

V Kryštofových Hamrech se s daněmi od státu, které jsou veledůležitým příjmem každé obce, potýkají už několik let. Nejprve jim špatně započítali počet obyvatel a ministerstvo se statistickým úřadem si problém přehazují jako horký brambor. A teď do toho ještě přišel zákon o rozpočtovém určení daní. „A jsme na tom ještě hůř než předtím," kroutí hlavou starosta. „Místo padesáti tisíc na obyvatele dostáváme dvanáct tisíc."

Na životě v obci to prý vidět není. „Naštěstí máme příjmy z větrných elektráren, takže se nám podaří to vždy pokrýt. I když letos žádné větší akce dělat nebudeme. Loni jsme jich měli dost a tak budeme spíš šetřit."

To v dalších obcích bez obalu přiznávají, že lidé v obci to pociťují. „Byli jsme nuceni jim zdražit svoz odpadu o sto procent," říká starostka Loučné pod Klínovcem Jana Müllerová. „Byla to pětistovka, teď platí tisíc. Jinak bychom rozpočet nenaplnily."

Jak dodává, Loučná přišla zhruba o čtyři sta tisíc, tedy šestinu svého rozpočtu. „Přitom stejně jako jiné obce máme silnice, máme veřejné osvětlení a musíme je opravovat a svítit. Ať už je to pro sto lidí nebo pro tisíc." Navíc tuhá a dlouhá zima na horách rozpočet obce také nešetří.

Podobně je na tom Kalek. Tam chtěli prodat zájemcům parcely na rodinné domy, jenže nemají na příjezdovou cestu, kterou musí vystavět. „Máme dvaadvacet žádostí na rodinné domky. A co teď těm lidem máme říct? Promiňte, ty žádosti si zase můžete vzít, protože komunikaci vám tam nepřivedeme," řekl pro Českou televizi v reakci na chybějící peníze místostarosta Kalku za Věci veřejné Milan Luňák. Obec přišla o 800 tisíc.

Jak se obce dostaly do takového problému? Mají sice nízký počet obyvatel, zato rozměrný katastr, na kterém hospodaří státní podnik. Z něho obce ale nic nemají.

Poslanec Věcí veřejných David Kádner se obcím pokoušel pomoct pozměňovacím návrhem při schvalování zákona: „Pokud obec klesne pod 20% rozpočtu, se kterým pracovala, stát jí ztrátu dorovná." O kompenzaci hovořil i s ministerstvem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Ten ji prý ale zamítl.