Umožní to elektrizace pětikilometrového traťového úseku mezi Kadaní - Prunéřovem a Kadaní. Náklady na stavbu jsou spočítané na 440 milionů korun. „Obyvatelé Kadaně získají do dvou let přímé vlakové spojení s většinou významných center Ústeckého kraje,“ potvrdila mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Radka Pistoriusová.

Elektrizace úseku souvisí s přechodem na jednotnou napájecí soustavu. „Po svém dokončení umožní zavedení přímých vlaků až do stanice Děčín hlavní nádraží, které tak obslouží rozsáhlé území Ústeckého kraje,“ dodala.

Ilustrační foto
Na vozíku do vlaku? Není problém, vzkazují dráhy

Elektrifikaci trati do Kadaně požadoval už léta Ústecký kraj. „Opakovaně to bylo hlavním tématem jednání se SŽDC,“ potvrdila mluvčí kanceláře hejtmana Magdalena Fraňková. „V současné době jezdí páteřní linka U1 z Ústí nad Labem do stanice Kadaň - Prunéřov, kde se pro cestu do Kadaně musí přestupovat na motorovou Regionovu. Cílem je sjednotit a scelit tuto páteřní linku, která spojí krajské město a celou mosteckou aglomeraci s Kadaní, a odstranit nesystémový přestup,“ vysvětlila.

Díky stavbě Kadaň získá další vlakovou zastávku Kadaň - Bystřice, která vznikne poblíž mostu přes Chomutovskou ulici. Cestující tam budou do vlaků nastupovat pohodlně z bezbariérových přístupů, stejným způsobem bude upravená i stanice Kadaň. „Zde vzniknou tři jednostranná nástupiště v normové výšce 550 milimetrů s bezbariérovým přístupem,“ potvrdila Pistoriusová.

Nové technologie

Trať bude vybavena novými technologiemi. O bezpečnost se postará moderní elektronické zařízení třetí kategorie, které lze ovládat pomocí počítače a umožňuje dálkové řízení z dispečerského pracoviště. Provoz bude řídit dispečer ve stanici Kadaň - Prunéřov.

Traťová rychlost zůstane na současných 75 kilometrech za hodinu, do budoucna ale bude možné ji navýšit.

Zakázku na elektrizaci části tratě z Kadaně - Prunéřova do Kadaně vyhrála společnost Skanska. Staveniště si převzala už na konci loňského roku, hotovo má být v lednu 2021.

Opilý muž chtěl usnout a umrznout. Nakonec si to ale rozmyslel
Muž chtěl v Chomutově spáchat sebevraždu. Plánoval, že umrzne

V následujících měsících se společnost pustí do přestavby železniční stanice Kadaň. „Obsahovat bude rekonstrukci železničního spodku i svršku, mostů a propustků, výstavbu nových nástupišť včetně zajištění bezbariérového přístupu. Dále bude vybudované nové staniční a traťové zabezpečovací zařízení, sdělovací zařízení, trakční vedení a nové informační zařízení pro cestující,“ vyjmenovala chystané práce mluvčí společnosti Skanska Tereza Mitošinková. Nové technologie zahrnují až dvě třetiny veškerých stavebních prací.

První velká výluka nastane kvůli práci na kolejích v létě. Plánovaná je od července do září, kdy budou cestující v tomto úseku převážet autobusy.