Posnídat s přáteli v přírodě a zároveň svojí účastí podpořit Světový den pro fair trade přišla do zahrady kadaňské Městské knihovny zhruba dvacítka lidí. „Jsem moc ráda, že jsme se tady sešli v takovémto počtu. Zvláště když nám počasí zrovna moc nepomohlo," mrkne na oblohu organizátorka Lea Jozefíková. „Je hezké, když si v dnešní uspěchané a hektické době dokáží lidé najít čas na chvilku klidu a pohody."

Není vejce jako vejce

Propagátorka nápadu připravila snídaňovou party v královském městě již podruhé. Sama říká, že akci vnímá jako možnost seznámit ostatní nejen s produkty, honosící se značkou Fairtrade, ale také například se širokou škálou bio výrobků či výrobků lokálních producentů. „Cílem celé akce je, aby si lidé alespoň trochu uvědomili, v jak těžkých podmínkách potraviny občas vznikají a co vlastně doopravdy konzumují. Ono totiž není vejce jako vejce," vysvětluje s úsměvem Jozefíková.

Ten, kdo na akci přišel, nelitoval. Byli tací, kteří se snídaně zúčastnili už vloni. Bylo ale také dost těch, kteří přišli poprvé. „Je to tady super. Jsme tu prvně, přišli jsme celá rodina včetně našeho čtrnáctiměsíčního mimča a opravdu dobrý," rozplývá se jeden ze strávníků Vojtěch Veselý. Nalije si kávu a po chvilce pokračuje, „Je znát, že je to tady domácí kuchyně. Trochu experimentální, ale chutná výborně."

Víte, co je to vlastně fair trade?

Termín fair trade lze do češtiny přeložit jako férový, či spravedlivý obchod. Jedná se o způsob obchodování, jehož cílem je podpořit malé výrobce a zemědělce z rozvojových zemí Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Fair trade vznikl jako reakce na propast mezi příjmy vyspělých a rozvojových zemí, pramenící z velké části z nespravedlivého nastavení obchodních a politických pravidel. Fair trade se od konvenčního obchodu liší v cílech a prostředcích. Férový obchod zahrnuje stanovenou minimální výkupní cenu u vybraných komodit, dlouhodobé obchodní vztahy s výrobci a vyplácení alespoň minimální zákonné mzdy. (zdroj: www.fairtrade.cz)