Zajímá vás, jak vypadala Kadaň před sto lety? Vydejte se do Galerie Josefa Lieslera, svoji sbírku historických pohlednic tady představí vášnivý sběratel, starosta města Jiří Kulhánek.

Celou výstavu koncipuje její autor do pětatřiceti tématických okruhů, k vidění bude několik stovek obrázků z období let 1900 - 1930. Můžete obdivovat místní hrad, zhlédnout jak šel čas na Špitálském předměstí nebo třeba proměny na řece Ohři. „Myslím, že to může být zajímavé a poučné. Nedělám to proto, že bych se chtěl chlubit, záměrem je ukázat kousek kadaňské historie," vysvětluje starosta.

Součástí výstavy bude také přehlídka různých předmětů, vztahujících se stejně jako pohlednice nějakým způsobem ke Kadani. Vystavovatelem bude v tomto případě Zbyněk Kopenec.

A kdy se na procházku stoletím vypravit? Vernisáž proběhla ve čtvrtek 22. srpna, podívat se ale můžete i další dny až do 10. září.

„Pohledy sbírám teprve osm let. V podstatě jsem stále začátečník"

Sběratelství je vášeň mnohdy na celý život. Sbírat se dá ledasco, fantazii se meze nekladou. Kadaňský starosta Jiří Kulhánek zvolil pohlednice s místní tématikou a jeho sbírka je již tak rozsáhlá, že si troufl i na výstavu.

Připravil jste svou první výstavu. Měl jste před vernisáží trému?

Neměl. Nebylo na ni moc času. Musel jsem všechno pořádně připravit, do toho samozřejmě pracovní povinnosti, takže na nervozitu není kdy.

Vaše výstava bude čítat řádově přes pět set pohlednic. Kolik jich máte ve své sbírce?

Něco kolem třinácti set.

To je velmi slušné číslo. Vím, že sbíráte pouze kadaňské náměty, máte představu, kolik jich historicky vůbec vyšlo?

V tomto případě budu odhadovat a tipl bych to tak na tři čtyři tisíce.

To vás tedy čeká ještě pěkná práce…

To ano. Čím více toho máte, tím hůře se shání. Na začátku to bylo fajn, přibývalo to po desítkách. Teď jsem rád za každý objev.

Říkáte na začátku, to znamená kolik let zpátky?

Asi tak osm. Jsem v podstatě sběratelský začátečník.

Osm let mi na začátečníka moc nepřipadá, ale budiž. Budete vystavovat stoleté kousky, sbíráte i nové?

Nové ne. Zatím tedy ne. Uvidíme časem. Třeba jednou, až po mně moji synové sbírku podědí, toho budu litovat. Budou je muset pracně shánět.

Sběratelé jsou schopni vložit do své vášně nemalý peníz. Jsou pohlednice drahou zábavou?

Jak se to vezme. Pro představu, nejvzácnější kousky se pohybují tak na hranici tří tisíc korun. Takové ty běžné se dají pořídit za sto až dvě stě korun.

To ale docela jde. Čekal jsem vyšší částky.

Také myslím. Filatelisté jsou na tom hůř.