Co v Kadani rozjeli jen na zkoušku, ponechají už napořád. Od října bude v části Sedleckého předměstí platit pravidlo pravé ruky.

Svislé dopravní značení zakryli v ulici Václava Havla a dalších částech tamější obytné zóny začátkem března. Dalšího půl roku nechalo vedení města řidiče, aby si zvykali, a sledovalo přínos. Lokalita byla pro experiment vybrána, protože patří k těm klidnějším.

„Rozhodli jsme se, že jdeme do toho," uvedl nyní po skončení zkušebního období starosta Kadaně Jiří Kulhánek. „Vyhodnotili jsme to jako pozitivní a shodli se, že se tam doprava výrazně zklidnila," doplnil. Právě to bylo také záměrem. Tím, že řidiči museli zapojit větší díl osobní zodpovědnosti více dávají pozor a přirozeně zpomalili jízdu, je lokalita bezpečnější.

Navíc z ulic zmizí stromořadí svislých značek, takže bude zóna také pohlednější. Dosud byly značky jen zakryté, nyní je město nechá odstranit definitivně, čímž dojde ke zrušen hlavních a vedlejších silnic. „Necháme ale domalovat vodorovné značení a doplní se zrcadlo poblíž Splitu," upřesnil starosta.

Ačkoli patří pravidlo pravé ruky k těm nejzákladnějším v rámci dopravního provozu, experiment přilákal značnou pozornost. Přivedl do Kadaně hned tři televizní štáby.

V Kadani by mohlo být pravidlo pravé ruky zavedeno ve více zónách, ačkoli jak se již dříve pro Chomutovský deník vyjádřil vedoucí odboru dopravy Jiří Pazdera, s ohledem na hlavní tahy to nepůjde plošně v celém městě. „Hodí se k tomu například vnitroblok sídliště B v Chomutovské ulici," dodal.

Podle starosty se v nejbližším období další vedlejší a hlavní silnice v Kadani rušit nebudou. „Zatím to necháme usadit," uvedl s úsměvem Jiří Kulhánek.

Svislé dopravní značky odstraňují v posledních letech v řadě států západní Evropy. Zkušenost ukázala, že se tam doprava zklidnila a ubylo nehod, a tak se trend šíří. Dorazil i do některých českých měst.