Žatec, Kadaň, Terezín. To je pořadí na prvních třech místech v krajském kole soutěže Historické město roku 2017. Všechna tři města se péčí o památky zabývají dlouhodobě, patří díky tomu mezi velká turistická lákadla Ústeckého kraje.

Žatec obhájil prvenství z loňského roku a postupuje do celostátního kola. „Komise už podruhé za sebou vysoce ocenila soustavnou péči nejen o památkový fond, kterou vyvíjí město v souvislosti se zápisem do seznamu UNESCO. Chmelařské stavby nejsou nikde jinde na světě dochovány v takovém množství a město vynakládá nemalé částky na pořádání kulturních akcí spojených s udržováním chmelařských tradic,“ vysvětlil Daniel Vágner z Národního památkového ústavu, který soutěž pravidelně organizuje.

Krajské kolo soutěže vyhrál Žatec v posledních letech už pětkrát. Celostátní vítězství mu ale zatím uniká. „Jsme rádi, že hodnotící komise sleduje naši dlouhodobou péči o památky. Rádi bychom vyhráli celostátní kolo,“ poznamenala starostka Zdeňka Hamousová.

Vítěz krajského kola obdrží 100 tisíc korun. Tyto peníze půjdou do oprav památek v Žatci, radnice a stát dlouhodobě přispívají také na opravy soukromých domů.

Podívejte se na pár pěkných fotek z Kadaně:

Zatímco Žatec celostátní kolo soutěže ještě nikdy nevyhrál, Kadani se to povedlo v roce 1995. Také ona se v posledních letech pravidelně objevuje mezi oceňovanými městy v krajském kole, za rok 2017 získala druhé místo. „Umístění nás moc těší a přejeme Žatci hodně úspěchů v celostátním kole. Fandíme této aktivitě, těší nás, že se umisťujeme tak vysoko. V minulosti jsme dokonce dokázali vyhrát celonárodní kolo této soutěže,“ připomněl místostarosta Kadaně Jan Losenický.

Velké plány

Kromě Kadaně ovládla celostátní kolo soutěže už jen dvě města v Ústeckém kraji v roce 1998 to byl Klášterec nad Ohří na Chomutovsku a v roce 2005 Česká Kamenice na Děčínsku.

Také v Kadani se péčí o památky zabývají soustavně. „Loni jsme například upravovali pěší zónu k náměstí od historické Mikulovické brány. Umístili jsme sem přírodní kámen, který se do lokality více hodí. Letos budeme pokračovat v předláždění části náměstí,“ sdělil místostarosta.

V Kadani chystají také rekonstrukci parkánů na hradbách. „Je to velmi rozsáhlá akce na několik let, letos chceme začít. Také se chystáme na opravu fasády kostelíka sv. Jana Křtitele,“ dodal s tím, že v Kadani pokračuje také nákladná rekonstrukce Františkánského kláštera.

Radost z třetího místa v soutěži mají také v Terezíně na Litoměřicku. „Terezín je jedna velká památka, práce je stále dost. V dalším ročníku soutěže bychom se chtěli umístit minimálně druzí,“ předeslala starostka Terezína Hana Rožcová.