Malou revoluci v zažitém stereotypu života filmových fanoušků zřejmě spustí modernizované kino Hvězda v Kadani.

Díky zbrusu nové digitální technologii nebudou Kadaňáci a lidé z Chomutovska čekat na premiéru filmu měsíc nebo dva. Kdo chtěl vidět očekávanou premiéru, musel čekat, než se do promítáren doplazí jedna z kopií, anebo si zajet do kina v Praze.

Hvězda bude promítat filmy v den české premiéry. „Mělo by to tak být, záležet bude také na distributorovi,“ říká vedoucí kina Karolína Nejepsová. Prvním takovým snímkem bude podle všeho Alenka v říši divů s Johnny Deppem v hlavní roli. Alenka půjde do českých kin 4. března a pokud se nic nezadrhne, měli by ji vidět i Kadaňáci.

Jak to funguje technicky? Před českou premiérou dostane kino hardisk od distributora, ze kterého si stáhne film na serveru. Těsně před premiérou obdrží promítač „klíč“ s kódem, který umožní spuštění filmu.

Fantaskní podívanou si diváci užijí v trojrozměrném provedení, což ale pro ně už zas taková novinka nebude. Mnoho z nich se totiž chystají proniknout do třetího rozměru už za čtrnáct dní, 26. února. Tehdy Hvězda představí poprvé novou technologii v plné parádě na filmovém hitu Avatar.


Avatar? Musíme přidávat


A už nyní je jasné, že se na něho diváci těší, přestože už v kadaňském kině běžel. Ale dvojrozměrně. „Zájem je obrovský, přidáváme představení,“ popisuje Nejepsová. Podle programu tak bude Avatar k vidění nejen od 26. 2. do 1.3., ale také od 12.3. do 16.3. Vstupenky je možné rezervovat na internetových stránkách biografu.

Mnoho lidí z Chomutovska, ale zřejmě i odjinud, si nechce nechat ujít filmovanou podívanou, při které máte díky speciálním brýlím a projekci pocit, že jste uprostřed děje. Kulky, případně další letící věci vám sviští kolem uší, děti se marně natahují, aby se mohly dotknout filmových kulis.

Stačí si nasadit speciální brýle, který v kině dostane každý a pohodlně se usadit.
Za třetí rozměr je nutné si trochu připlatit, ovšem ceny se nešplhají tak vysoko jako například v Praze. Lístek na Avatara stojí 145 korun. O něco více budou stát i „běžné“ filmy vysílané v digitální kvalitě, o kolik korun se cena zvedne, ale není ještě teď jisté.

Minirozhovor s vedoucí kadaňského kina

Opera, koncert, hokej… Vše v kině

Na otázky odpovídala vedoucí kina Hvězda Karolína Nejepsová.

Technologie umožňuje i přenosy koncertů, dokumentů, sportu a dalších. Využijete je?
„Určitě, i když jednání bývají složitější, platí v nich přísná pravidla. Chtěli bychom přinést přenos z Metrpolitní opery v New Yorku, tak během půl roku. Pokud bude velký koncert, jako měl například Robbie Williams, tak také. Ze sportovních přenosů třeba hokej, fotbal.“

Budete dávat i starší 3D filmy?
„Samozřejmě, není jich tolik a většinu bychom měli promítat.“
Těžká technika

Projektor CP–2000SB zaručuje nejvýkonnější a nejkvalitnější stereoskopickou 3D projekci

Špičkový server Doremi DCP–2K4 má dva terrabyty, běží na Linuxu a vejde se na něj kolem dvaceti celovečerních filmů