„Soukromý dopravce, který linku do Prahy provozoval, ukončil její činnost letos zhruba v polovině roku. Nebyla pro něj rentabilní," vysvětlil kadaňský starosta Jiří Kulhánek.


Město proto začalo shánět nového dopravce. Přiměly je k tomu i stížnosti lidí, kteří do Prahy dojíždějí za prací, do školy či za lékařem a cestování s přestupy je pro ně časově náročné i nepohodlné. S pomocí ústeckého krajského úřadu přitom radnice počítat nemůže, komerční dálkové linky kraj finančně nepodporuje. Zajišťuje a dotuje výhradně přepravu osob v rámci kraje.


„Oslovili jsme několik firem včetně Student Agency, která provozuje autobusové spoje mezi Jirkovem, Chomutovem a Prahou. U této firmy jsme neuspěli, vážný zájemce se ale nakonec našel. Pokud všechno dopadne dobře, první autobusy vyjedou v prosinci," doplnil Kulhánek.
O obnovení autobusové linky z Kadaně do Prahy má zájem soukromý dopravce z Karlovarského kraje. V současné době vytváří kalkulaci nákladů a u karlovarského krajského úřadu vyřizuje potřebnou licenci. „Karlovarský úřad nás požádal o stanovisko k licenčnímu řízení. Týká se úseku, v němž by dopravce provozoval komerční linku z Kadaně do Prahy na území Ústeckého kraje. Vyjádříme se ve stanovené lhůtě, tedy do 5. září," upřesnila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Spoje by podle ní vyjížděly z Jáchymova na Karlovarsku a do Kadaně a Prahy pokračovaly přes Klášterec nad Ohří.