Před dávnými časy, v jedné předaleké galaxii, se zrodila hvězda. V hlubokém a nekonečném vesmíru její existenci před dvěma týdny objevili studenti kadaňského gymnázia. Objevitelům nové hvězdy je jedenáct až šestnáct let a ve svém volném čase navštěvují kroužek pod vedením profesionálního astronoma.

„Studenti objevili takzvanou proměnnou hvězdu, což je hvězda, která mění pravidelně nebo nepravidelně svojí jasnost,“ vysvětluje astronom a vedoucí kroužku Pavel Pintr. Podle astronoma se jedná o profesionální objev. „Od padesátých let objevili Češi 1091 hvězd, ta naše je zatím poslední. Všechny hvězdy jsou zapsané v katalogu, ta naše dostala označení CzeV 1091 And a jako objevitelé jsou tam zapsaní právě studenti,“ říká astronom.

Mladí objevitelé

Objevitelé Fabian Bodnár, Michal Pintr, Martin Oršulák a Jan Beránek navštěvují astronomický kroužek každé páteční odpoledne. Kdo by ale čekal, že zasednou k dalekohledům a pozorují oblohu, byl by překvapen. „Studentům jsem chtěl ukázat skutečnou moderní vědeckou práci. Romantická doba, kdy astronom proseděl u dalekohledu celou noc je nenávratně pryč, dnes za nás v noci pracují robotické dalekohledy, které pořizují obrovské množství dat a snímků,“ vysvětluje Pintr. „Takže velká část naší práce se odehrává u počítače, kde zpracováváme pozorování a aplikujeme vědecká data do různých modelů,“ pokračuje astronom.

Nejtěžší je udržet pozornost

Jan Beránek sleduje oblohuZdroj: Deník/Miroslava ŠebestováKe zvládnutí moderní astronomie je potřeba rozumět si s elektronikou a technikou. Pro mladé objevitele z Kadaně to ale není žádný problém. S dalekohledem i počítačovými programy umějí pracovat jako profesionálové. „Nejtěžší je udržet pozornost a soustředit se, protože si musíte na snímku oblohy všimnout každé malé změny,“ představuje největší úskalí Martin Oršulák.

Objev nové hvězdy chlapce velmi motivoval a ve svých příštích cílech nejsou vůbec skromní. Všichni chtějí pokračovat ve studiu astronomie, rádi by se podívali do vesmíru a nepochybují ani o dalších objevitelských úspěších. „Určitě objevíme další proměnné hvězdy a pak jim zkusíme vymyslet nějaké vlastní jméno,“ věří dvanáctiletý Michal Pintr. Pro zápis do astronomické historie směřuje i Jan Beránek. „Já bych si přál jednou objevit kometu, protože ta nese jméno po svém objeviteli, takže by se jmenovala po mně," svěřil se student.

Gymnázium je na své objevitele pyšné. „Pro kluky to musí být úžasné. My jsme jako malí chtěli v dospělosti objevovat nové světy, jim je mezi jedenácti, dvanácti lety a už mají svou hvězdu,“ říká hrdě ředitel gymnázia Tomáš Oršulák.

Objevitelství si může zkusit každý

Jak postupuje moderní věda, drahou techniku nahrazují počítače a astronomie se stává dostupnější i pro amatérské zájemce. Objevování vesmíru může probíhat doslova i z vašeho obýváku. „K tomu, aby člověk objevil svou hvězdu, nejsou potřeba statisícové výdaje. Stačí dobrý zrcadlový fotoaparát a otáčivá montáž, počítačové programy jsou volně dostupné na internetu a vstupní investice nepřesáhne deset až dvacet tisíc korun,“ ujišťuje Pavel Pintr. Pro zájemce, kteří si netroufají být samouky, má astronom dobrou zprávu. „Astronomický kroužek budeme otevírat i příští rok a rádi přivítáme zájemce z řad veřejnosti, včetně dospělých. Navíc se připravují dva kurzy, jeden pro úplné začátečníky, kde se seznámí se základy vědy, a pokud budou mít chuť pokračovat, je tu pro ně kurz pro pokročilé, kde se už budou učit pracovat jako profíci,“ uzavírá astronom.

Děje se na Chomutovsku: Mléko a vejce ze dvora by šly na dračku, biofarmářů je ale málo