Už od poloviny devadesátých let probíhá 10. března mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet, která připomíná nejen čínskou okupaci Tibetu, ale je také dnem boje za lidská práva. A přestože se každý rok kolem symbolického gesta strhnou nechutné politické bitky, bývá tento den především příležitostí, jak se dozvědět něco nového a dobře se bavit. Nejinak tomu bude i letos na Chomutovsku.

Kadaň věnuje Tibetu celý týden

Letos se Kadaň na kampaň opravdu připravila a stranou nezůstane ani vedení města. „Tibetskou vlajku vyvěšujeme už patnáct let a ani letos tomu nebude jinak," říká starosta Jiří Kulhánek. Kromě solidárního gesta si Kadaň připravila i několik tematických akcí. „Do kampaně jsme se letos zapojili už podruhé, spolupracujeme se společností Most. Od pondělí do čtvrtka máme připravený program, přednášky, umělecký workshop a promítání filmů," líčí šéfka kadaňské kultury Tereza Gvoždiaková. „Největší akci máme naplánovanou na čtvrtek, v čajovně Kašmír nám povypráví tibetolog a budeme ochutnávat tibetskou kuchyni," dodává Gvoždiaková.

V Chomutově bude radnici suplovat muzeum

Na chomutovském magistrátu nebude viset vlajka ani letos, přesto nemusí Chomutované truchlit. Vyvěsí ji na stožáru u muzea a ještě k tomu zahrají i tibetskou hymnu. „Máme připravenou výstavu o historii Tibetu, kterou doplní exponáty přímo z Tibetu, které při této příležitosti muzeum i natrvalo zakoupilo. Jedná se o vlajku, modlitební praporky a další náboženské předměty," vyjmenovává historik Pavel Simet.

A protože i v muzeu vědí, že návštěvníci si chtějí odnést i nějaký nevšední zážitek, bude se podávat speciální tibetský čaj. „Do čaje se přidává jačí máslo a mléko a nakonec se přidá i sůl. Říká se, že nechutná moc dobře a je pěkně cítit, na druhou stranu dodává neskutečné množství energie," pokračuje Simet.

A že jste si nevšimli, že by se u muzea pásli jaci? „Jačí máslo asi bohužel neseženu a předpokládám, že žluklé, které alespoň stejně voní, mi taky neprojde. Takže budu muset sáhnout po nějakém pořádně tučném farmářském kousku," směje se Pavel Simet.

Kam zajít "na Tibet"Chomutov:
Pátek 10. 3. - Vyvěšování vlajky a výstava v chomutovském muzeu, od 16 hodin

Kadaň:
Pondělí 6. 3. - Promítání filmu Bez mrknutí, Cavern Club Střelnice, od 17 hodin
Úterý 7. 3. - Zápisky z Tibetu, autorské čtení v městské knihovně, od 17 hodin
Středa 8. 3. - Poskládaný workshop, Gymnázium Kadaň, od 17 hodin
Čtvrtek 9. 3. - Ukázky tibetské kuchyně a přednáška tibetologa, čajovna Kašmír, od 17 hodin