Město Kadaň chce zatlačit na tušimickou firmu GRG Investment a. s., v jejímž areálu ve čtvrtek vypukl požár starých pneumatik. Nebyl totiž jediný.

„Hořelo tam vícekrát, tak chceme udělat maximum, aby se to neopakovalo. Zřejmě tam vše nefunguje tak, jak má,“ prohlásil starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Město v nejbližších dnech požádá Krajský úřad o pozastavení výroby, než firma upraví podmínky.

Ulevilo by se tak obyvatelům Kadaně, ale především dvou bytových domů v Tušimicích. „Za necelý rok je to podruhé, co ve firmě hořelo a my museli dýchat ten zápach a zplodiny,“ zlobila se jedna z místních, Irena Varcholáková. „Je nám jedno, jestli firma musí platit nějaké pokuty na životní prostředí. Vychováváme tu děti a nechceme, aby byly nemocné. Kdo dá odškodné nám?!“

Nejlépe už od zítřka


Oproti snahám města a přání obyvatel firma hodlá pokračovat ve výrobě už zítra.

„Výroba stojí jen dokud nespustí elektrickou energii, kterou odpojili z preventivních důvodů,“ řekl včera Deníku ředitel firmy Petr Bareš. „Jakmile bude provedena revize, znovu ji rozjedeme.“ O materiál na zpracování – tedy staré pneumatky podle jeho slov nebude nouze.
Co se týče možného pozastavení činnosti ze strany Krajského úřadu, odkázal na výsledky šetření. Muselo by se prokázat, že šlo o úmysl, či hrubé zanedbání.

„Dvacítka lidí nestačí…“


Nelibost kadaňských a tušimických obyvatel formálně na překážku není. „Uvědomte si, že jde o práci více než stovky lidí,“ upozornil Bareš. „Aby se firma mohla vůbec rozjet, bylo potřeba do ní nainvestovat 350 miliónů korun. Jakékoli chtění dvacítky lidí nestačí, aby provoz fabriky skončil,“ uzavřel ředitel.

Prověrka


„Bude muset dojít na pořádné prověření jejich provozních předpisů,“ uvedla po posledních událostech Jana Moravcová, ředitelka oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem. „To sice není plně v naší kompetenci, chtěli bychom se ale zúčastnit řízení vedených dalšími úřady,“ dodala.

První šetření provedli zástupci odpadového hospodářství v Tušimicích už ve čtvrtek. Podle Moravcové proběhnou tento týden další kontroly. „V pátek bychom už mohli vědět, zda firma porušila ve vztahu k životnímu prostředí zákon a je potřeba zahájit řízení,“ odhadla ředitelka.

Jeden požár za druhým


Pravděpodobnou příčinou požáru je podle policistů chybné uskladnění pneumatik a špatná manipulace s vysokozdvižným vozíkem. Hromada pneumatik totiž byla proložena hořlavým chemlonem, který se nejspíš vznítil jiskrou, když vysokozdvižný vozík křísl o kámen, jak informoval policejní mluvčí Petr Procházka.

Chemlon je vedlejším produktem recyklace pneumatik, takže je součástí provozu. Otázkou je, jestli s ním bylo správně nakládáno.

Poslední požár vypukl loni v září a zničil výrobní halu za milióny korun. Dalo se mluvit o štěstí, že se nerozšířil i na venkovní skladovací prostory starých pneumatik. Česká inspekce životního prostředí tehdy neshledala porušení předpisů v souvislosti se zahořením. Přesto společnost dostala pokutu. Od února má uloženo splácet čtyři sta tisíc korun za skladování pneumatik na území, které k tomu nebylo určeno.

Firma GRG Investment a. s. v Tušimicích pneumatiky drtí speciálním přístrojem. Drť se pak používá například k výrobě plastových dílů do aut nebo jako mulčovací směs pro zahrady.

„No nazdar“

Tušimice - Včera hasiči předali spáleniště zahrnuté hlínou majiteli. Během dne se k němu trousili zvědavci, aby na vlastní oči viděli to, co znají z médií. „Nevypadá to tak hrozně jako v televizi,“ komentoval to jeden z nich. Jiný muž jen podotknul suché: „No nazdar“, když uviděl zbytky ohořelých pneumatik, černé potrubí i torza spálených stromků v okolí areálu. Z hromad už žádný dým nešel, přesto se nad areálem vznáší nepříjemný odér, ze kterého se dělá špatně od žaludku.