Kadaň -  Města a dopravci obvykle přísně propočítávají, jestli je městská hromadná doprava efektivně využívaná a zda-li se na ni příliš nedoplácí. Jinak linky „ořezávají“. V Kadani uvažují jinak. Problémy cestujících jsou i problémem města. Za dvě zrušené linky, které obsluhoval soukromý dopravce, zařídí na své náklady náhradu.

„Nic jiného nám nezbývá, donutily nás k tomu vnější okolnosti,“ krčí rameny starosta Jiří Kulhánek. Podle něj je jednoduše žádoucí, aby se školáci i pracující včas dostali tam, kam potřebují.

První zrušenou linku Kadaň Tušimice obsluhoval soukromý dopravce Dopravní podnik Ústeckého kraje. Nejezdí ji od ledna. Autobus chyběl hlavně dětem, které se přepravovaly z Tušimic do školy v Kadani. Město tak po domluvě s Technickými službami Kadaň zařídilo náhradní vozidlo. Sváží je každé ráno, odpoledne se dostávají domů většinou s rodiči.

Pro děti i zaměstnance

Od 1. července bude zrušena další linka zmíněného dopravce, s níž se pracující dostávali z osady Brodce do Kadaně a zpět. „Rozhodli jsme se tedy navázat obojí na sebe, takže bude autobus zajíždět do Tušimic i dál do Brodců,“ informoval starosta.

Zatím se ranní svážení školáků z Tušimic jeví jako ztrátové. S nadsázkou se dá říci, že by se městu více vyplatilo zařídit odvoz taxislužbou, protože ho pravidelně využívá jen pět školáků. Jakmile se linka prodlouží do Brodců, stane se efektivnější. Tím, že ji využije větší počet školáků i pracujících, kalkulace na kilometr klesne. Autobus se vydá na trasu Kadaň Tušimice Brodce pětkrát denně tam a zpět. Pasažéři změnu nejspíš ani nezaregistrují, protože odjezdy mají kopírovat současný jízdní řád.

Městskou hromadnou dopravu v Kadani v Kadani zajišťují Technické služby. Dosud zahrnovala jen dvě linky, nově zřízená náhrada bude tedy třetí. Podle vedení města by náklady na ni měly být jen minimální. „Řidiči jsou zaplacení, půjde především o projetou naftu,“ podotkl starosta.

Ročně Kadaň dotuje provoz MHD částkou přibližně tři milióny čtyři sta tisíc korun. Zpět do pokladny se zpravidla vrací jízdné za půl miliónu korun. Jízdné je v Kadani dost nízké. Dospělí platí deset korun, děti a senioři nad 65 let polovic. Starší 75ti let cestují zdarma a zvýhodněné jsou také permanentky.