Nejen na památkách chce Kadaň stavět svou dobrou pověst, ale také na opojení ze šťavnatého bílého vína z vlastních vinohradů, které by opakovaně lákalo návštěvníky. Jenže jednání s úřadem, které má přinést další pozemky ve viničních tratích, se táhne a napíná trpělivost Kadaňských jako strunu. Aby měli jistotu, že sazenice révy vysázejí ještě letos, pronajali si pozemky od jednoho z místních a uzavřeli s ním pachtovní smlouvu.

„Jednáme se Státním pozemkovým úřadem o převodu pozemků u sídliště Vinohrady, abychom tam mohli pěstovat víno. Trvá to ale roky,“ potvrdil kadaňský starosta Jiří Kulhánek. „Naštěstí nám místní zemědělec nabídl pozemky za cenu v čase a místě obvyklou. Vytrhl nám trn z paty, protože sazenice můžeme zasázet ještě letos,“ těší ho.

Vhodné pozemky pro vinohrad si vytipovalo město samo a vlastníka oslovilo s nabídkou. Ten přijal. Díky tomu vznikne vinohrad na jižních svazích v blízkosti viničních tratí. Jedná se o pozemek v katastru Tušimic za bývalým školním statkem Jezerka, kde dosud bývalo pole. Město bude za jeho 1,8 hektaru majiteli ročně odvádět deset tisíc korun.

Na stráni zalité sluncem chce nechat vysázet na pět tisíc sazenic dvou odrůd. „Vysadíme tam Hibernal a Solaris, který je tak odolný, že nepotřebuje skoro žádnou péči,“ nastínil pracovník odboru životního prostředí Miroslav Jancák. Jak doplnil, část výsadby proběhne v letošním roce, další v příštím. Pachtovní smlouva je podle informací města uzavřena na třicet let, a to s platností od 1. dubna do roku 2048. 

„Tím se ale nevzdáváme ani pozemků od Státního pozemkového úřadu,“ upozornil starosta Kulhánek, který věří, že je vinařství dobrým směrem. „S oteplováním planety je to budoucnost, proto jdeme s dobou a vinice rozšiřujeme,“ dodal starosta.

Kadaň už v současnosti má i vlastní vinice, jsou ale malé. Svatováclavská se rozkládá v areálu Františkánského kláštera na půlhektarové ploše a spolu s vinicí svaté Ludmily, která zabírá 205 metrů čtverečních, dokážou naplnit vínem nanejvýš dvě stě lahví.

close Vinice ve Františkánském klášteře v Kadani info Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová zoom_in

Svatováclavská vinice ve Františkánském klášteře v Kadani. 

Město ale toužilo po vlastním regionálním produktu, který mohou ochutnávat tisíce lidí, proto si v roce 2016 nechalo zaregistrovat vlastní značku Kadaňské víno. Používá pro něj révu odrůdu Malverina ze svých vinic, zhruba osmdesát procent podílu ale tvoří vzácná odrůda Kerner z vinohradů Karla Němečka z Března. „Až budeme mít víc našeho vína, bude podíl hroznů od Němečka postupně ustupovat, až bude čistě z naší produkce,“ doplnil starosta.

Bílé polosuché víno s ryzlinkovým charakterem a výraznými aromatickými látkami pro Kadaň tvoří místní vinař Marcel Čadílek. Ten je současně i provozovatelem hradní vinotéky.