Souvisejí s očekávaným koncem uhlí v energetice. Přinést mají tisíce pracovních míst. „Tohle je obrovský ambiciózní program na nejbližších šest let pro celou Českou republiku a jeho významná část se odehraje tady, na území kraje,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „Od nás nikdy neuslyšíte, že by se skupina ČEZ z tohoto kraje stáhla. Naopak jsme připraveni po konci uhlí na tomto území operovat dalších 30 až 50 let. Máme k tomu pouze v tomto kraji připraveno 100 miliard,“ zdůraznil.

Naprostou prioritou je pro společnost zajištění dodávek tepla pro domácnosti a firmy na další desítky let. Výrobu v uhelných zdrojích v Trmicích, Tušimicích, Prunéřově a Ledvicích postupně nahradí novými plynovými a biomasovými teplárnami. Smyslem je udržet výhody centrálního zásobování teplem v Ústí nad Labem, Teplicích, Chomutově, Kadani, Klášterci nad Ohří, Bílině, Ledvicích a dalších městech.

Takto má vypadat nová bezemisní teplárna v Prunéřově. | Video: Skupina ČEZ

Nové teplárny už se staví v areálu Elektrárny Prunéřov II, odkud jsou zásobovaní teplem obyvatelé Chomutovska. Rostou tam nové plynové kotelny, připravují se kogenerační jednotky a kotel na biomasu. Zároveň se pracuje na vybudování přípojky z Prunéřova do Kadaně poté, co se utne zásobování teplem z Tušimic.

„Jsme rádi, že ČEZ hodlá dostát své pozici spolehlivého partnera a s dodávkami tepla pro nás počítá i po odstavení Tušimic, kdy bude Kadaň zásobovat z nových moderních zdrojů v Prunéřově,“ uvedl starosta Kadaně Jan Losenický. „Samozřejmě nás i jako zřizovatele Tepelného hospodářství Kadaň coby mezistupně mezi dodavatelem a koncovým zákazníkem nejvíce zajímá cena, o které povedeme intenzivní jednání,“ ujistil.

Na zásobování teplem se může do budoucna spolehnout také Ústí nad Labem a Teplice, které zatím čerpají dodávky z tepláren v Trmicích a Ledvicích. Jakmile trmická teplárna skončí, nahradí ji paroplynová teplárna a biomasový kotel. Zmodernizovaná bude také stará teplárenská soustava. Dodávky z ledvické elektrárny pro Bílinu, Ledvice a část Teplic do budoucna nahradí biomasové kotle.

Další investice chce ČEZ nasměrovat do rozvojových projektů a moderní energetiky, které mají navíc přinést i kvalifikovaná pracovní místa. Například lithium park za řádově desítky milionů korun, kde se má zpracovávat lithium pro potřeby automobilového průmyslu a energetiky, by měl zaměstnat zhruba dva tisíce lidí. Připravovat se bude také projekt malého modulárního reaktoru v Tušimicích, což je investice jíž pro další období s výhledem do roku 2040.

Mozek moderní energetiky v Málkově

V rámci obnovitelných zdrojů energetický gigant připravuje šest velkých projektů v Tušimicích, Prunéřově II a Hrušovanech u Chomutova. Většina je v oblasti po rekultivaci nebo na výsypkách.

Na provoz všech obnovitelných zdrojů ČEZ nejen v Ústeckém kraji, ale v celé České republice, bude dohlížet energetický dispečink, který právě roste v areálu bývalé rozvodny v Málkově u Chomutově. Stane se tak mozkem moderní energetiky. „Na dálku bude řídit desítky fotovoltaických, větrných a malých vodních elektráren,“ uvedl člen představenstva ČEZ Jan Kalina.

Skupina ČEZ zaměstnává v kraji téměř 6300 lidí, z toho přes 4300 ve skupině Severočeské doly. V 90. letech investovala 100 miliard korun a provedl nejrychlejší ekologizaci uhelných elektráren v Evropě, většinou právě v Ústeckém kraj. Vytváří více než 7% hrubého domácího produktu celého Ústeckého kraje. Na daních a odvodech ročně přináší takřka 900 milionů korun. Do rekultivačních programů investovala téměř 8 miliard.

Mohlo by vás zajímat: Chomutov nabídne první startovací byty. Šanci mají mladí s dětmi a prací

Chomutov nabídne první startovací byty. | Video: Deník/Miroslava Šebestová